12.12.2024 11:12
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
12.12.2024 9:49
Policie v pohotovosti. Zápas s Manchesterem budou provázet bezpečnostní opatření
Můžete získat příspěvek na bydlení? QAP zjistil podrobnosti
Stále narůstající ceny energií přinesly nemalému počtu domácností finanční problémy. Až tisíce korun měsíčně je možné získat od státu díky příspěvku na bydlení, který poskytuje Úřad práce. Týká se to i vás?
Příspěvek na bydlení je dávka, která pomáhá rodinám zvládnout situaci se zdražováním energií, či jednotlivcům s nízkým příjmem na krytí nákladů na bydlení.
O dávku můžete žádat, pokud jste vlastníkem, nájemcem nebo podnájemcem bytu. Ovšem výjimkou je, pokud si pronajímáte jen část bytu, v tom případě nárok na dávku nemáte. Od nového roku pak můžete o dávku žádat, i pokud užíváte k trvalému bydlení stavbu pro individuální či rodinnou rekreaci. „Na každou domácnost jde ovšem pobírat jen jeden příspěvek,“ doplnila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.
Na dávku dosáhnete v případě, pokud 30 % příjmů vaší domácnosti nestačí k zaplacení nákladů na bydlení. Těchto 30 % musí být zároveň méně než takzvané normativní náklady na bydlení, které určuje stát na základě velikosti obce a počtu členů v domácnosti. Normativní náklady jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikosti bytů pro daný počet osob, které v nich bydlí.
Kolik peněz můžete dostat? Výše dávky se řídí již zmíněnými normativní náklady. Pokud máte malý příjem a vysoký nájem, dostanete jen rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a svým čistým příjmem vynásobený koeficientem 0,30.
Co se započítává do příjmů? „Do příjmů se započítává mzda, výživné či rodičovský příspěvek, všechny druhy důchodů, nemocenská, alimenty či podpora nezaměstnanosti. Do příjmů však se nepočítá brigáda, tedy práce na dohodu,“ uvedla Kateřina Beránková. Příjmy se prokazují vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Do nákladu na bydlení se započítávají náklady za úhradu záloh za plyn, vodu a elektřinu, za dodávku tepla, teplé vody, osvětlení společných prostorů v domě, svoz komunálního odpadu a tak dále.
Jak a kde o příspěvek požádat?
O příspěvek můžete žádat jak osobně na podatelně kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR podle místa bydliště, tak i z domova pomocí on-line formuláře. Ten doručíte prostřednictvím Identity občana, datovou schránkou či e-emailem se zaručeným elektronickým podpisem. Vyplněnou žádost můžete zaslat také poštou.
K podání žádosti potřebujete formulář žádosti o příspěvek na bydlení, doklad o výši čtvrtletního příjmu každé ze společně posuzovaných osob, doklad o tom, že byt užíváte na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy, nebo že jste vlastníkem nemovitosti. Dále doklad o výši nákladů za byt, na který žádáte dávku spolu s přehledy úhrad za nájemné, služby a energie a poslední vyúčtování všech zálohově hrazených nákladů. Pokud s vámi žije dítě, kterému již bylo patnáct let, tak potvrzení o nezaopatřenosti, což je například potvrzení o studiu.
Příjmy a náklady budete ovšem muset dokládat pravidelně, a to každého čtvrt roku.
Příspěvek na bydlení se vyplácí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který náležel. Nedosahuje-li dávka částky 100 korun měsíčně, vyplácí se po uplynutí kalendářního čtvrtletí, za které dávka náležela. „V Plzeňském kraji bylo v lednu letošního roku vyplaceno 4 457 příspěvků na bydlení,“ doplnila mluvčí Úřadu práce.
Příklad výpočtu příspěvku
Důchodkyně žije v nájemném bytě v Plzni. Pobírá penzi 14 000 korun. Za bydlení dává 8 800 korun.
Výpočet: 14 000 Kč x 0,30 = 4 200
To znamená, že 30 procent jejích příjmů (tedy 4 200 Kč) nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Normativní náklady pro město Plzeň pro jednu osobu jsou 8 271 Kč. Seniorka tak dostane rozdíl mezi tabulkovými náklady a svým příjmem, nikoliv mezi skutečnými náklady na příjem. 8 271 – 4 200 tedy činí 4 071 Kč.
foto: ilustrační