14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
O víkendu se mění čas, nezapomeňte si přeřídit hodinky
Nezapomeňte si na noc ze soboty 27. na neděli 28. října přeřídit hodinky, správně nastavit budíka a pozor na jízdní řády. Mění se čas z letního na zimní, pospíme si o hodinu déle.
O hodinu déle si pospíme v noci ze soboty 27. na neděli 28. října, mění se totiž letní čas na zimní, kdy ve tři hodiny ráno se posunou ručičky hodinek o hodinu zpět. Nezapomeňte, že se změna týká i jízdních řádů!
Proč se vlastně čas posouvá?
Prvním důvodem je potřeba vyvážení délky dne a noci. Tato potřeba je zřejmá především v mírném pásmu, tedy ve všech zemích Evropy kromě Grónska, Islandu a některých norských ostrovů. Naopak v tropických oblastech by tento posun neměl význam, jelikož poměr dne a noci zde je vyvážený.
Druhým důvodem je předpokládaná úspora energie. Prodloužení dne by mělo vést k nižším nárokům na světelné zdroje, a tím k menší spotřebě energie. V rámci této oblasti se dlouhodobě vedou spory o to, zda tomu tak skutečně je, přičemž všechny zatím s nejasným výsledkem.
Vědci tvrdí, že díky technologickým vývojům se o úspoře energie přeměněné na světelný zdroj nedá vůbec hovořit, a naopak docházejí k závěrům, že spotřeba energie je možná ještě mnohem vyšší. Navíc se zjistilo, že tato změna času vede k vyšší spotřebě pohonných hmot. Lidé totiž jezdí častěji ve večerních hodinách.
Jak na změnu času reaguje lidský organismus? Někteří tuto změnu ani téměř nezaznamenají, jiní si stěžují. Lidský organismus obvykle reaguje na změnu času únavou, ospalostí, nižší výkonností a podobnými symptomy. Proto se řiďte svými biorytmy, pokud vám to čas dovolí, poslouchejte své tělo!
Preferujete-li spíše letní čas, pak si budete muset počkat až do posledního března příštího roku, kdy opět ručičky hodin poskočí o hodinu vpřed.
Ilustrační foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hodinky