Plzeň má novou pamětní knihu, je vázaná v přírodní hovězině

31.01.2012 9:35

Město Plzeň si nechalo vyrobit novou pamětní knihu v papírenské manufaktuře ve Velkých Losinách. V současné knize, kterou městská správa používá od roku 1994, už totiž zbývá jen posledních pár desítek listů.

DSC_0018
DSC_0002DSC_0011DSC_0018

V úterý 31. ledna odjel primátor Města Plzně Martin Baxa do Velkých Losin, kde v papírenské manufaktuře, jejíž historie sahá až do roku 1596, převezme novou pamětní knihu, kterou si město nechalo vyrobit.

"V současné knize, kterou městská správa používá od roku 1994, je k dispozici už jen pár desítek listů," prozradila mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová s tím, že originální pamětní kniha vyrobená na zakázku podle požadavků dřívějšího vedení města se stala inspirací pro zhotovení knihy nové. "Dnes ji osobně převezme ve velkolosinské ruční papírně s historií výroby od roku 1596 primátor Martin Baxa."

"Přebal celé knihy tvoří kožená vazba s rozměry 440 x 320 milimetrů a pěti vazy na hřbetě. Kůže je přírodní hovězina, uprostřed čelní desky má vsazený kovový reliéf – otisk historické pečetě města Plzně, rohy zdobí mosaz. Knihu tvoří 250 listů ručního papíru barvy slonová kost," popsala podobu knihy Běla Zelenková, vedoucí kanceláře primátora s tím, že nová pamětní kniha se podobá té současné. "I název PAMĚTNÍ KNIHA MĚSTA PLZNĚ je proveden stejně. Vytlačením a v latině. Rozdíl je snad jen v počtu stran. Nová jich má o sto více," dodala Zelenková.

"Při zadání do výroby jsme dbali na to, aby se knihy co nejvíce podobaly, protože vznikají za stejným účelem: uchovat pro příští generace část historie našeho města," poznamenal primátor Martin Baxa.

K čemu pamětní kniha slouží?

V pamětní knize je zaznamenána každá vzácná návštěva, která zavítá na plzeňskou radnici a prostor v ní mají i důležité události, při nichž jsou udělována významná městská ocenění, jako je čestné občanství, Cena města Plzně, Cena 1. června a historická pečeť.

DSC_0011
První zápis z roku 1994 patří účastníkům akce Den PEN klubu, která se konala v rámci programu 2. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo. "Záznam je podepsán Václavem Havlem, Pavlem Tigridem, Jiřím Stránským, Tomem Stoppardem a dalšími," vyjmenovala Běla Zelenková a dodala, že podpis Václava Havla se objevuje v knize ještě několikrát, stejně tak jako podpis současného prezidenta Václava Klause. Někteří vyznamenaní a hosté doplňují své signování glosou. Mezi ně patří například Jaromír Štětina, držitel Ceny 1. června v roce 2003, který připsal: "Jsem pyšný, že tuto cenu dostávám právě z Plzně. Lidská statečnost nezáleží na tom, zda se odehrává na frontách – je totiž věcí lidského štěstí."

Podle Zelenkové tvoří současnou první porevoluční Pamětní knihu města Plzně zatím na sto šedesát záznamů, a to nejen v českém jazyce, ale i ve slovenštině, angličtině, japonštině, němčině nebo ruštině. "Druhá kniha se svého prvního zápisu dočká zanedlouho. Do té doby bude uložena v trezoru," vysvětlila Zelenková a dodala. "Pořizovací cena nové pamětní knihy včetně ochranného pouzdra je odhadnuta na necelých třicet tisíc korun bez DPH."

V Archivu města Plzně jsou uloženy celkem tři pamětní knihy. Mapují historii let 1950 – 1955, 1960 -1965 a 1965 – 1990.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT