11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Druhá plzeňská věž, aneb dialog generací
Vyhlášení soutěže o nejlepší návrh druhé plzeňské věže vzbudilo u veřejnosti kontroverzní ohlasy. Jedna část vnímá zásah do stávající stavby jako hanobení historie, jiní zas v inovaci vidí možné zanechání nového odkazu dalším generacím.
Návrhy druhé plzeňské věže mohli soutěžící posílat od 30.9. do 29.10. 2012. Celá akce vyvolala hlasitou odezvu nejen u obyvatel Plzeňska, ale narostla dokonce do mezinárodních rozměrů. Celkově se soutěže zúčastnilo 137 návrhářů z celé České republiky, ale také například z Bostonu, Kyjeva či Londýna.
Vzhled druhé plzeňské každý soutěžící pojal jiným způsobem. Mezi návrhy byly skutečně realizovatelné projekty, ale také zcela imaginární koncepty. U poroty hrála roli především smysl předpojaté vize stávajícího projektu, na čemž pohořela velká část soutěžících. Hlubokomyslnost a návaznost do budoucna se staly tedy hlavními atributy potenciálního vítěze soutěže.
Porotu nakonec nejvíce okouzlil projekt Vladimíra Heisera. Druhou plzeňskou věž vyobrazil jako elegantní zlatý komponent, který nenarušuje původní ráz stavby, ale přitom ji příjemně doplňuje a oživuje. Vladimír Heiser dokázal svůj návrh náležitě obhájit a tím si získal většinu poroty.
V rolích porotců usedla Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, Ak. arch. David Vávra, MgA. Ondřej Císler, Ing. arch. Jiří Boudník a Jan Janák. Náhradními členy v porotě se stal Mgr. Ing. arch. Petr Klíma, Mgr. David Růžička, Luboš Martínek, Ing. Jaroslav Bláha.
Celá soutěž se nesla v duchu vybídnutí veřejnosti k aktivnímu přístupu, oproštění se od konzervativních zábran a v podnícení lidu ke snaze zanechat něco nového pro nadcházející generace. Moderní přístup se zde nestřetává s historií, naopak se tímto způsobem pokouší obrátit pozornost k českému historickému a kulturnímu dědictví.
Akce nadchnula i plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského, který razí taktéž značně moderní přístup. Zároveň však hovoří o moudré rozvážnosti, jelikož architektonické skvosty lidstvo obvykle mnohonásobně přežívají a zůstanou naší vizitkou dokonce i v dalších staletí. Odvaha a pokora by podle pana biskupa měly zůstat v jakési rovnováze.
zdroj galerie : CrossCafe original