Plzeňský hydepark na téma Kašny přitáhl spoustu lidí

17.08.2010 21:24

Plzeňský hydepark neboli diskuze pod širým nebem přilákala v úterý 17. srpna hodně lidí. Aby ne, společnost zajímá téma kašny na náměstí Republiky. Debata to byla zajímavá a plná osobností.           

IMG_6311
Plzeňský hydepark ředitel projektu Plzeň 2015 Milan Svoboda a architekt Ondřej Císler Plzeňský hydepark moderovala Petra Kosová Kašny a co dál? zajímají obyvatele Plzně IMG_6417První debatník položil otázku arch. Císlerovi

V úterý 17. srpna proběhl další Plzeňský hydepark, který od 17 hodin nalákal do Smetanových sadů v Plzni mnoho lidí. Aby také ne, vždyť na programu byly kontroverzní kašny, které rozdělily plzeňany na dva tábory. Jedni je zatracují a druzí obdivují. Obě strany si mohly vyměnit názory v diskuzi Kašny a co dál?

Krátce po 17. hodině jste tu mohli vidět solidní dav obyvatel. U mikrofonu se zatím připravovali pozvaní hosté. Byli mezi nimi architekt kašen Ondřej Císler, ředitel projektu Plzeň 2015 Milan Svoboda, primátor Pavel Rödl, který byl už od začátku proti projektu kašen a mnoho dalších i méně známých jmen. Mezi lidmi už to vřelo názory na kašny. "Mně se tedy opravdu nelíbí, na náměstí se nehodí a těch peněz, co to stálo," řekla QAPu straší paní, která seděla vedle nás na lavičce.

Taktovky se ujala moderátorka Českého rozhlasu Petra Kosová a hned na úvod dala slovo architektu Císlerovi. "Myslím, že v tom veřejném prosotru nejsou kašny jen pouhou dekorací, ty kašny komunikují a to byl hlavní záměr projektu. A je zcela logické, že se někomu nelíbí. Každý máme jiný názor, posloucháme třeba jinou hudbu a máme jiný vkus," řekl na úvod Ondřej Císler.

Symbolicky se mezitím rozpršelo a přítomní se museli schovat pod deštníky. Že by i počasí mělo svůj názor na kašny?

Po architektově úvodu ihned z davu vystoupil jeden nebojácný muž a zeptal se Ondřeje Císlera, proč nejsou kašny nějak chráněny proti poškození a proč jsou z takového materiálu. "Nebo snad je v rozpočtu na straně každý měsíc 150 000 korun na opravy? To pak beru," uzavřel tázající Plzeňan.

Architekt začal zdlouhavě povídat o skvělém materiálu a bylo vidět, že neví, jak z toho ven. Nakonec uvedl, že s tím počítal, a lidé v porotě soutěže na počátku projektu také a souhlasili s tím. "Tak trochu jsem s tím počítal, že se lidé budou kašen dotýkat a ty kašny tak budou v kontaktu lidmi. Je vlastně hezké, že když se pod kašnou sejdou milenci, vyryjou tam svůj podpis a za mnoho let pojedou kolem a nostalgicky si vzpomenou na ten čas, kdy sedávali pod kašnami," řekl ještě architekt. Zda ale město počítalo s tím, že opravy budou drahé, jsme se nedozvěděli.

Dalším dotazem bylo zda vůbec kašny opravovat, když je to drahé. Vystoupil tu třeba známý plzeňský architekt pan Soukup, který uvedl, že oprav není třeba neboť za 50 let uvidí všichni alespoň tu úžasnou strukturu, která letitými podpisy vznikne. "Kdyby tam aspoň byly podpisy, ale oni jsou tam kosočtverce," poznamenal pán, který se jako první pustil do diskuze s architektem Císlerem.

Na obranu kašen vystoupil i ředitel projektu Plzeň 2015 Milan Svoboda. Proti němu i ostatním ale promluvil bývalý primátor Zdeněk Prosek. Ten se uvedl, jako vyslanec rodiny, která veřejně nesouhlasí s projektem kašen a řekl, že podle něj jsou jakýmsi moderním kýčem na gotické tváři náměstí. Také dodal, že pokud někdo za své peníze koupí moderní umění a dá si ho do obýváku, je to jeho věc. Ale za peníze občanů je toto nezodpovědnost. Hrdě odešel po svém krátkém projevu do pozadí.

U mikrofonu se střídali různí lidé, vesměs obhájci kašen. Mezi lidmi je ale názor jiný. Většina námi dotázaných na náměstí řekla, že kašny nejsou tou pravou volbou a nehodí se tam. Více v článku zde.

Kašny jistě ještě neřekly své poslední slovo a dále budou Plzeňany dělit na dva tábory.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT