,,Při mé práci je nejdůležitější asertivní chování," říká strážník Karel z městské policie

21.04.2013 15:15

QAP.CZ vám přináší zajímavý rozhovor s městským policistou Karlem, který v Plzni denně přichází do styku s opilci a narkomany. Jak ale plzeňský strážník tvrdí, za jinou práci by neměnil...

mp1
MP4mp1mp2mp3

V ulicích Plzně je potkáváme denně. Když se řekne strážník, řada z nás si vybaví nepříjemnosti kvůli parkování. Městský policista ale nerozdává jen botičky, jeho náplní je hlavně dohlížet na pořádek ve městě, odhaluje přestupky, zajišťuje naši bezpečnost, chrání majetek, zachraňuje lidské životy, vlastně i ty zvířecí.

Jen loni přijali strážníci 35 tisíc oznámení od občanů. Vidíte na zastávce spícího opilce a raději odvracíte hlavu? I o něj se policista musí postarat a upřímně řečeno, málokdo by s ním měnil. Často slyší nadávky, urážky a jak říká strážník Karel z Obvodní služebny Městské policie Bory, agresivita lidí na ulici stoupá.

QAPU.CZ se podařilo natočit rozhovor s tímto strážníkem, který pracuje, jak se mezi policisty říká, "na sanitce". Spolu s kolegou jezdí se speciálním vozem a převáží mimo jiné právě opilce na záchytku. Karel je 180 centimetrů měřící a 90 kilo vážící sympaťák, který ale ve službě rozhodně budí respekt.....

Jak dlouho pracujete pracujete jako strážník?

Jako strážník městské policie pracuji celkem čtyři roky, z toho dva roky jsem pracoval u městské policie hlavního města Prahy a dva roky pracuju v Plzni. Na pozici, kterou vykonávám v současné době, jsem asi rok a půl. 

Proč jste se vrátil z Prahy?

Byla to nutnost. Rodina mě nechtěla následovat do Prahy. Je to rozdíl, ale každá práce má svoje specifikum, nerad bych porovnával. 

Práce strážníka a především ta vaše, vyžaduje spoustu fyzických sil, jak se udržujete v kondici?                                  

Fyzické síly určitě potřebuji, stejně jako každý strážník. Absolvujeme u městské policie v Plzni fyzické testy, které se opakují každý rok. Rád jezdím na kole, chodím plavat, lyžuju, ale nic nevykonávám profesionálně.

S kolegou často vyjíždíte k opilým lidem, často agresivním, musíte si hodně vyslechnout. Je nějaká práce, kterou vyloženě nemáte rád, třeba výjezdy k narkomanům, bezdomovcům? 

Já bych to neviděl jako nejhorší, já bych to viděl jako součást mé práce. Pokud člověk chce tuto práci vykonávat, jak by jí vykonávat měl, musí se k tomu postavit čelem. Udělám svojí práci a neřeknu si:,,Jéžišmarjá, tak to teda ne." Prostě v tom nedělám rozdíl. Když na to místo přijedete, situace se může v okamžiku změnit. Proto předem nehodnotím. Vždy nemůžete předvídat, co se z toho může vyvinout.

Byla situace, že vám šlo vyloženě o život?

Vždycky počítám, když jsem v práci, s tím nejhorším a na to se připravím. Abych měl někdy vyloženě strach, že by mi šlo o život, to si nejsem vědom. 

Vy zachraňujete život nebo poskytujete pomoc víceméně při každém výjezdu. Zažil jste někdy takový ten pocit, že jste byl na sebe pyšný?

Určitě, stalo se mi to a měl jsem z toho radost, že jsem dokázal pomoct. Bylo to s nepřizpůsobivým člověkem v jednom domě v Plzni na Borech, paní i její sousedi z toho domu byli moc rádi, když se situace v domě nakonec vyřešila. Byla to dlouhodobější záležitost asi před rokem. Paní mi pak přišla poděkovat a poreferovat o vývoji další situace, to mě opravdu moc potěšilo. Bylo to vlastně nejen ku spokojenosti těch lidí, co tam museli bydlet, ale i ku spokojenosti toho člověka, protože byl psychicky labilní a zjistilo se, že by měl být spíše hospitalizovaný v psychiatrické léčebně. 

Nemrzí vás, že někomu zachráníte život, třeba člověku ležícímu na ulici, a on se chová ještě agresivně?

Pokud vyjedu k opilému člověku, který leží na ulici, tak si nedokážu představit, že by mi v tu chvíli projevoval nějakou vděčnost a ani to nečekám. Pokud je tedy skutečně tak opilý a patří na protialkoholní záchytnou stanici. 

Často převážíte lidi na záchytku, jak jste zmínil. Jak zacházíte s opilými a znečištěnými lidmi například s bezdomovci? To cestování s nimi vám asi nikdo nezávidí....

Máme k dispozici od minulého roku speciální, perfektně vybavený vozidlo, které je přizpůsobeno právě k převozu osob pod vlivem alkoholu, které nejsou vůbec schopny toho, aby se udržely na vlastních nohou. Je tam lehátko, polohovací křeslo, různé zdravotnické pomůcky, pokud by došlo k ohrožení života převážené osoby . Jeden strážník řídí vozidlo a druhý cestuje tam, kde sedí převážená osoba. Jeden je vyloženě ve funkci řidiče a druhý jezdí vzadu, to je předem určené.

Když je dovezete na záchytku, předpokládám, že ho nepostavíte za dveře, nezazvoníte a nejdete pryč....

My tu osobu přivezeme, tam je kvalifikovaný personál a ten si zajišťuje veškeré výkony spojené s tím, aby byla provedená prohlídka člověka, který tam má být umístěn plus uložení na lůžko. My fungujeme jako asistence při zajištění bezpečnosti personálu. Samozřejmě ho také prohlédne lékař, který rozhodne, jestli je schopen nebo není schopen pobytu na protialkoholní záchytné stanici. Pokud je zraněný, tak ho ještě převážíme na ošetření do nemocnice. 

Máte už při převozech nějaké staré známé, nějakého rekordmana?

Určitě je tady pár recidivistů. Ale omlouvám se, tady nemůžu zabrousit do detailů, protože bych mohl porušit nějaké služební předpisy a to bych skutečně nerad. Těch zásahů je opravdu hodně, co mám informace, tak za loňský rok bylo na záchytku převezeno ze strany městské policie 400 osob. 

Co všechno vlastně musíte během služby vykonávat, jaké jsou to případy?

Jsou to osoby pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek, pak se jedná i o běžné narušení veřejného pořádku, což je jeden z hlavních úkolů městské policie. 

A jak krotíte opilce a narušitele veřejného pořádku?

Využíváme oprávnění ve smyslu zákona o obecní polici č. 553/1991 Sb.) Použijeme výzvu "jménem zákona, opusťte od svého protiprávního jednání, jinak proti vám bude použito donucovacích prostředků" Když neuposlechne, tak jsme, zase podle zákona, oprávněni využít adekvátní donucovací prostředek, například hmaty a chvaty sebeobrany. Musíme prostě striktně postupovat podle zákona. 

A už jste někdy použil služební zbraň?

Ne, nikdy jsem jí ještě nemusel použít. A jsem za to rád. 

Můžete říct, jaké vlastnosti musí mít policista, který vykonává takovou práci?

Musí být hodně, hodně, hodně moc asertivní. Opravdu, nejdůležitější je, podle mého názoru, asertivní chování. Protože pokud to nedokážete, tak se může stát, že nedotáhnete zákrok do úspěšného konce, protože agresivita lidí na ulici stoupá a vy na to musíte umět zareagovat.

Přibývá výjezdů s příchodem teplejšího počasí?

To je samozřejmé, že pokud je vyšší frekvence lidí v ulicích, tak i těch oznámení přibývá. 

Jaká je práce se ženami, je to rozdíl oproti mužům?

Já bych v tom rozdíl nerad dělal. Pokud je člověk opilý a je opravdu ve stavu, že máme oprávnění ho umístit na protialkoholní záchytnou stanici, tak bych v tom už rozdíl neviděl. Takže nezáleží na pohlaví, spíše na osobnosti tohoto člověka. 

Nelitujete třeba někdy, že neděláte nějakou normální práci?

A víte, že ne?

FOTO: Městská policie Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT