12.12.2024 11:12
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
12.12.2024 9:49
Policie v pohotovosti. Zápas s Manchesterem budou provázet bezpečnostní opatření
Proběhla rozhlasová diskuse na téma nové divadlo v Plzni
Další z rozhlasových debat projektu Plzeň 2015 proběhla ve čtvrtek 26. ledna. Stavbu nového divadla obhajoval plzeňský primátor Baxa, ředitel DJKT Burian a šéf plzeňského divadla Alfa a projektu Plzeň 2015 Froyda. Jediným diskutujícím oponentem byl zastupitel z TOP 09 Vozobule.
Co se stane, když v Plzni nebude nové divadlo, taková byla otázka další debaty na ČRo Plzeň ve čtvrtek 26. ledna. Diskuse 2015 se zúčastnil nejvyšší představitel města Plzně, ředitel projektu EHMK, ředitel divadla J.K.Tyla a zastupitel z opoziční TOP 09.
Primátor města Plzně Martin Baxa, ředitel Plzeň 2015 a ředitel Divadla Alfa Tomáš Froyda, ředitel Divadla J.K.Tyla Jan Burian a zastupitel Michal Vozobule zasedli k osmé debatě DISKUSE 2015.
Už dopředu bylo jasné, že primátor a ředitelé divadel budou stavbu nového divadla hájit a jediným oponentem tak zůstane Michal Vozobule. Ten je členem opoziční strany TOP 09, která dlouhodobě poukazuje na to, že Plzeň si nemůže dovolit tak drahou stavbu. Cena nové budovy se má totiž vyšplhat přes miliardu korun včetně DPH respektive strop radní stanovili na 840 milionů korun bez DPH.
Proč potřebujeme nové divadlo?
Postavit nebo nepostavit v Plzni nové divadlo? Půjde stavba divadla k ledu? Ptá se řečnickou otázkou hned na úvod moderátorka pořadu plzeňského primátora. "Pevně věřím, že k ledu nepůjde," odpovídá jako vždy optimisticky Baxa a dodává: "Řeknu jednu důležitou informaci, zastupitelstvo rozhodlo o tom, že by se měla budova divadla stavět už v roce 2007, v loňském roce byla vypsána soutěž na dodavatele stavby."
O tom, že Plzeň divadlo potřebuje, nikdo v diskusi moc nepochybuje. Jan Burian vysvětluje, jaký je současný stav divadla a kdy vlastně vzniklo. Objasňuje i věčné téma, proč se za menší peníze nezrekonstruuje Komorní divadlo? "Nezíská stavební povolení, nevyřeší dopravní obslužnost a bude dražší než výstavba nového divadla. Proč stavět novou budovu? V Plzni je takový zájem o divadlo, že to divadlo je důležitý," vysvětluje ředitel divadla J. K. Tyla.
Musíme ho mít, je v přihlášce EHMK
Důležitý je fakt, že nové divadlo je v přihlášce města v projektu Plzeň 2015. Město v přihlášce slíbilo, že nové divadlo v Plzni bude. A to je také jeden z hlavních důvodů, proč teď už nechce od výstavby couvnout. "EHMK počítá s prostory nového divadla," říká další diskutující Tomáš Froyda.
"Jsem velkým příznivcem projektu EHMK," říká na úvod jediný oponent Michal Vozobule, který je představen moderátorkou pořadu jako představitel strany, která dlouhodobě kritizuje výstavbu. "My netvrdíme a nikdy jsme netvrdili, že nechceme divadlo. Říkáme, že se tady jasně nepoložila otázka, jaké to divadlo vlastně město Plzně potřebuje? Ten projekt, jak je v tuto chvíli nastaven, takové divadlo Plzeň nepotřebuje a dokonce je pro něj z finančního hlediska nedostupné. Může se to stát pro město jakousi koulí na noze, " upozorňuje Vozobule a dodává jednoznačeně, na co představitelé města mají ptát: "Jaké divadlo potřebujeme a jestli na něj máme?
Máme na to, dušuje se Baxa. Nemáme, říká Vozobule
Vozobule dále vysvětluje, že jde o megalomanskou verzi projektu a jeho strana projekt za více než miliardu korun včetně daně nechce podporovat. "Nesmí divadlo být problematický jak pro městský rozpočet, tak pro veřejné financování kultury jako takové."
Má tedy město na nové divadlo? Baxa se dušuje, že ano. "Pomyslnou magickou hranicí je částka 840 milionů korun bez DPH," říká Baxa a zmiňuje, že část hradí EU, kraj, úvěr od Evropské investiční banky atd. Kolik jde přímo z městské kasy ale nezmiňuje. Na to zastupitel Vozobule jen kroutí hlavou a upozorňuje, že i když z městského rozpočtu vypadly finance v řádu desítek milonů korun, představitelé města počítají stále se stejně velkými financemi pro nové divadlo.
"A problém je dle mého i v úvěru od Evropské investiční banky, protože to je to defakto zadlužení města jako každý úvěr. A za druhé ten úvěr byl původně domlouván zejména na projekty zajištění vodárenské infrastruktury. A to že potom z toho platíme stadion třeba fotbalový, to je pro mě katastrofální vize a divadlo je trochu smířlivější, ale v tomto objemu určitě ne," říká Vozobule.
Reprezentativní anketa
Rozhlas pouští i anketu s předtočenými názory lidí. "Otázka je, jak je tak krátká anketa reprezentativní," ptá se celkem správně po skončení ankety primátor Baxa. Ono je totiž tak trochu otázka, kde se takové ankety točí a koho přesně se ptáme. Natočíme- li anketu před divadlem J.K.Tyla po skončení představení budou všichni pro nové divadlo, na zimáku po hokeji nám všichni zase řeknou, že chtějí místo toho zrekonstruovat stadion, atleti chtějí místo divadla atletický stadion, o který přišli výstavbou toho fotbalového a tak pořád dokola. A pak je také otázka, kterých pět natočených odpovědí do ankety vyberu?
Co se stane, když divadlo nebude?
Dala rozhlasová diskuse odpověď na otázku, co se stane, když divadlo nebude? Nakonec vlastně ne. Mluvilo se jen o tom, jak moc ho potřebujeme a jak moc je drahé. Ale co když nebude?
Zkusme tedy na tuto otázku odpovědět sami. Co se stane, když nové divadlo v Plzni nebude?
Město Plzeň ušetří miliardu korun, které ale zřejmě investuje do nějakého jiného úžasného projektu. Lidem, kteří chodí do divadla, to bude líto. Zrovna tak všem divadelním pracovníkům. Těm, kteří do divadla nechodí, to bude jedno. Smutná bude i jedna z firem, která mohla divadlo postavit (v současné době ještě není jasné, která firma to bude. V pondělí 23. ledna se jich přihlásilo celkem šest do výběrového řízení. Čtěte zde)
A největší vrásky na čele z toho bude mít vedení projektu Evropské hlavní město kultury 2015, které bude muset vysvětlovat, proč nepostaví divadlo, které slíbilo. A vysvětlení "slibem nezarmoutíš" zřejmě stačit nebude.