11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Vědci z plzeňské FAV vyvinuli speciální systém pro roboty – FOTKY
Systém, který pomůže podnikům výrazně zefektivnit výrobní proces, vyvinuli vědci z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Co takový robot dokáže?
„V průmyslu dnes běžně využívají roboty, které plní různě složité úlohy a nahrazují tak rutinní práci operátorů výroby. Zejména v aplikacích, kde se často mění podoba vykonávané práce, ať už například v důsledku malých sérií dílů, či specifických požadavků, je nutné roboty často přeprogramovat. K tomu je obvykle zapotřebí vyškolené obsluhy nebo profesionálních integrátorů robotů, což s sebou přináší velkou zátěž ekonomickou i časovou,“ popisuje Martin Švejda, člen skupiny ACROSS výzkumného centra NTIS FAV a současně vedoucí pětičlenného týmu vědců, kteří vyvinuli trekovací zařízení, díky němuž se robot snadno naučí potřebné úkony.
Systém nasnímá pohyb pracovního nástroje, zpracuje ho a robot ho pak automaticky replikuje. Cílem projektu bylo, aby byl robota schopný naprogramovat sám operátor výroby. „Možnost programování robotů snadným a intuitivním způsobem, který zvládne po rychlém zaškolení kdokoliv bez požadavků na speciální kvalifikaci, může významně pomoci robotizovat především malé a střední podniky,“ konstatuje Martin Švejda a dodává: „Učení robotů tím, že jim ukážeme konkrétní pohyby pracovního nástroje, zajistí přirozený přenos zkušeností operátorů výroby do automatizace technologického procesu.“
Trekovací zařízení je vzhledem k jeho přesnosti možné využít pro robotizaci takových technologických procesů, jako je např. lakování, tryskání či oplachování.
Projekt "Nová technologie pro inteligentní plánování pohybu robotů v průmyslových procesech" FV20597 podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu z programu TRIO.
Foto ZČU