ZČU bude spolupracovat s Austrálií na využití virtuálních modelů lidského těla

27.07.2011 13:40

Výzkumné centru Nové technologie Západočeské univerzity v Plzni naváže spolupráci s australskými odborníky z výzkumu, vývoje a inovací automobilového průmyslu. Cílem jejich spolupráce je využití virtuálních biomechanických modelů lidského těla pro testování bezpečnosti automobilů.

Luděk Hynčík v Melbourne

Výzkumné centru Nové technologie Západočeské univerzity v Plzni naváže spolupráci s australskými odborníky z výzkumu, vývoje a inovací automobilového průmyslu. Cílem jejich spolupráce je využití virtuálních biomechanických modelů lidského těla pro testování bezpečnosti automobilů.

První týden v červenci zavítal zástupce ZČU Luděk Hynčík z výzkumného centra Nové technologie do Melbourne, kde se konaly Česko-australské technologické dny. "Cílem české delegace bylo navázat spolupráci v oblastech výzkumu, vývoje a inovací v automobilovém průmyslu. Na dvou australských univerzitách se podařilo učinit první kroky směřující ke spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni na bázi projektů nebo v oblasti výměny studentů," uvedla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová s tím, že projekt Česko-australské technologické dny připravila agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky, Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Australskou obchodní misí Austrade.

Českou delegaci tvořili mimo jiné zástupci technických pracovišť ze ZČU, ČVUT, VUT a Ostravské univerzity.

Mise českých odborníků v Melbourne se aktivně představila na několika akcích v rámci mezinárodní konference Australian Automotive Week 2011. Na místě se jí účastnil i velvyslanec České republiky v Austrálii Hynek Kmoníček.

Česká delegace navštívila tři místní vysoké školy – Deakin University, RMIT University a Swinburne University of Technology. Při návštěvě posledních dvou jmenovaných univerzit se podařilo nastínit konkrétní možnosti spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni, zejména při výzkumu využití virtuálních modelů lidského těla.

"Na RMIT University jsem získal nové kontakty na kolegy zabývající se biomechanikou v oblasti bezpečnosti vozidel. Zjistili jsme, že pracujeme na podobných projektech, a proto bychom do budoucna chtěli spojit své síly," řekl Ing. Luděk Hynčík Ph.D. z výzkumného centra Nové technologie, který se zabývá virtuálními biomechanickými modely lidského těla pro testování bezpečnosti automobilů. Využití těchto modelů při počítačové simulaci autonehod výrazně přispěje ke zdokonalení průběhu testování vozidel. Umožňuje totiž otestovat daleko více kritických situací než při použití klasických figurín, a tím snížit riziko poranění.

Prvním krokem k budoucí spolupráci bude snaha podepsat s australskými univerzitami Memorandum o porozumění.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT