14.12.2024 10:12
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
13.12.2024 17:56
Přepadení pošty v Tlučné, pachatel byl ozbrojen
Znáte celou historii svátku 17. listopadu?
Ve čtvrtek 17. listopadu oslavíme státní svátek, který se týká boje studentů za svobodu. Znáte ale oba historické datumy, kdy studenti bojovali? Není to jen listopad 1989.
Že je státní svátek na čtvrtek 17. listopadu, to ví zřejmě každý. Ale co je to vlastně za svátek, znáte sami oba dva historické datumy, kdy studenti bojovali proti režimu?
Den 17. listopadu je Dnem boje studentsva za svobodu a demokracii. Prvním významným datem byl 17. listopad 1939, kdy po rozsáhlé perzekuci českých studentů, která byla odvetou německých okupantů za politické demonstrace v den československého státního svátku 28. října, byly uzavřeny vysoké školy. Při potlačování demonstrací bylo postřeleno 9 osob, z nichž dvě zemřely. Pohřeb studenta Jana Opletala se stal další mohutnou demonstrací proti nacistům. Z Hitlerova rozkazu následovalo právě 17. listopadu uzavření všech českých vysokých škol a konfiskace jejich majetku na celou dobu okupace. Bylo zatčeno přes 1000 studentů, mnoho jich bylo popraveno a další vězněni v koncentračních táborech.
Druhým historickým bodem je opět 17. listopad a to v roce 1989, kdy se plánovaný vzpomínkový průvod na studentskou perzekuci za okupace změnil sice v ukázněnou, ale protikomunistickou demonstraci v Praze, která se přes zákaz vydala do centra města. Tady ale byla zásahem pořádkových sil tvrdě potlačena. Zraněno bylo téměř 600 lidí. To bylo signálem ke stávce studentů, poté divadelní stávce a celé řadě manifestací a demonstrací občanů, k nimž se přes obavy z odvety komunistické moci přidaly i organizace a závody v Praze a postupně i v dalších městech. Následoval vznik Občanského fóra, které mělo být opozicí komunistům. Ti pak poprvé měli v tzv vládě národního porozumnění menšinu poprvé od roku 1948. Později pak 29. prosince byl zvolen Václav Havel prezidentem a Československo se začalo učit žít demokraticky a svobodně. To ale nikdo netušil, jak trnitá bude cesta ke svobodě a demokraci..
V Praze na Národní třídě 16 v podloubí u místa nejtvrdšího policejního zásahu byla na památku tragické události umístěna pamětní deska - bronzové dlaně s prsty zvednutými do písmene V s datem 17.11.1989. V době výročí sem lidé přinášejí květiny a zapalují svíčky.