Zázračná mateřídouška

06.08.2010 10:18

I v moderní době se obracejí nemocní na bylinky. Víte, že obyčejná mateřídouška má hodně léčivou moc? QAP vám poradí, jak a na co ji použít.

Moderní civilizace směřuje stále léčení spíše na chemické preparáty. Přesto se spoustu nemocných obrací na léčitele a bylinkáře s prosbou o pomoc.

Mateřídouška je poměrně známá bylinka. Její účinky využívali už staří Římané. Pomáhala zastavit krvácení a její vůně pomáhala vojákům získat sílu a odvahu. Dodnes ještě jsou tací, kteří věří, že když při výletě do lesa budou mít u sebe snítku mateřídoušky, zjeví se jim lesní skřítci či duchové.

Jaké má léčivé účinky?

Nejúčinnější částí rostliny je nať a to nezdřevnatělá část. Sbírá se od května do srpna, protože tehdy jsou silice v ní nejsilněji obsažené a je tedy nejúčinnější. Mateřídouška obsahuje silice monoterpenoidů, hlavně thymolu a karvakrolu, kyselinu ursulovou, třísloviny a další léčivé látky.

Třísloviny napomáhají uvolňování hlenu, mírní kašel, zabraňují tvorbě plynů a zmírňují křeče. Thymol má antiseptické účinky stejně jako karvakrol.

Na co se používá?

Používá se na léčbu infekčních chorob, má aniastmatické účinky, zlepšuje funkci trávicí soustavy, působí proti nadýmání a tlumí koliky. Podporuje rovněž vykašlávání takže je účinná proti bronchitidě i chorobám dýchacího ústrojí.

Posiluje nervy, dokáže navodit i pocit bezpečí a klidu a proto se používá při depresích a nervových problémech.  má také močopudné účinky takže pomáhá při nemocech močových cest a reguluje rovněž menstruaci.

Zevně ji můžete použít na špatně hojitelné rány, vředy, zánětlivá onemocnění kůže a spálenin. Koupele pomáhají na křečové žíly.

Vyzkoušejte tuhle zázračnou bylinku, ale pozor při dlouhodobém používání. Některé silice mohou být ve velkém množství i mírně toxické. Takže nejlépe je se poradit v nějaké bylinkové lékárně, kde ji i koupíte.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT