15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Mlýnská strouha zkrášluje Plzeň
Téměř po sto letech se do centra Plzně vrátila voda, když město obnovilo Mlýnskou strouhu. Slavnostně ji otevřelo v pátek 4. června a do jejích vod se přestěhovali také zlatí kapříci.
V místech, který se dříve říkalo plzeňské Benátky je po téměř století opět voda. V pátek 4. června otevřeli zástupci města slavnostně Mlýnskou strouhu, která je součástí zrekonstruovaného prstence sadů. Jako nejvhodnější místo bylo vybráno mělké údolí pod Pražským mostem.
"Na obnově této části sadového okruhu pracujeme již od roku 2008. Po zhruba roční projektové přípravě, která musela mimo jiné technicky vyřešit navrácení vody, následovaly zemní a stavební práce. Do obnovy této krásné části historického jádra město investovalo 65 milionů korun," řekla na slavnostním otevření Mlýnské strouhy radní Helena Matoušová, která má na starosti městskou zeleň a byla jedním z těch, kteří stáli u zrodu myšlenky vrátit do centra Plzně vodu. "Na cestu podél jezírka jsme použili staré takzvané ´plzeňské desky´. Tyto žulové desky s těžkým ´břichem´ nahrazuje při rekonstrukcích nová dlažba a jsem ráda, že jsme jim našli další uplatnění. Těší mne, že přibylo další příjemné místo k relaxaci, posezení i procházku s dětmi."
V umělé nádrži v Mlýnské strouze je kolem 2 tisíc m3 vody, kterou sem z řeky Mže přivádí nově vybudovaná čerpací stanice ve Štruncových sadech. "Voda se obmění vždy asi po dvou týdnech. Touto vodou se zavlažují nejen trávníky a veškerá vegetace v parku, ale i trávník na fotbalovém hřišti Viktorie Plzeň. Zpátky do řeky odtéká historickou stokou a městskou kanalizací," vysvětlila Edita Vighová z kanceláře hejtmana.
Mlýnská strouha kdysi protékala za opevněním středověkého města a přiváděla vodu z Radbuzy do Panského mlýna. Podél ní bývala promenáda se stromořadím, které společně s pozdně gotickým kamenným Pražským mostem z roku 1520 ozdobeným barokní pietou, tvořila romantické zákoutí starého města. Říkalo se mu "plzeňské Benátky". Kvůli nové regulaci a přemístění jezu na Radbuze město nechalo Mlýnskou strouhu zasypat. Odkryté zůstaly kamenné oblouky na severní straně Pražského mostu. Přestože byly sady vyhlášeny kulturní památkou, dočkaly se dalších zásahů, které jim příliš neprospěly. V letech 1973 – 77 se zde pokládal teplovod a stavba silničního průtahu z roku 1980 mohutným náspem narušila přirozenou návaznost parku na Štruncovy sady.