19.07.2025 14:33
V ulici Prvomájová v plzeňských Křimicích došlo k vážné nehodě. Silnice je uzavřena
Osobní auto se střetlo s motorkou, na místě probíhají záchranné a vyprošťovací práce
19.07.2025 14:33
Osobní auto se střetlo s motorkou, na místě probíhají záchranné a vyprošťovací práce
18.07.2025 21:34
18.07.2025 15:43 18.07.2025 17:06
Noc z 30. dubna na 1. května, které se říká třeba Filipojakubská noc nebo Valpuržina noc, je už tisíciletí pokládána lidmi za magickou. Stavíme májky, zapalujeme ohně, ale proč?
Snad v každé vsi v republice se v pondělí 30. dubna postaví májka a zapálí oheň. Co tahle prastará tradice znamená?
Filipojakubská noc bývala původně nocí, kdy se oslavovala plodnost. Popel ze zapálených smolných košťat měl zvýšit úrodnost půdy, přes popel se vodil dobytek a skákalo se přes oheň. Věřilo se ale také, že se otevírají jeskyně a v nich je možné najít poklad.
Máj nebo také májka se nejčastěji staví právě v poslední dubnový den, jsou ale místa, kde ji staví třeba až 1. května nebo i v jiných dnech. Májka má zajistit vesnici požehnání. Tradicí je pak hlídání máje, kdy musí místní muži májku až do rána hlídat před ´vetřelci´ z okolních vesnic, kteří se jim snaží máj porazit.
A pálení čarodějnic? To je ještě starší zvyk. Podle lidových pověr se o Filipojakubské noci slétají čarodějnice na sabat (určitě znáte tento příběh z večerníčku Malá čarodějnice) a aby se lidé ochránili před zlými vlivy, zapalovali na kopcích ohně. Podobný svátek se slaví i v mnoha jiných zemích, například v Irsku, Švédsku, Skotsku nebo Finsku a to pod různými názvy jako Valpuržina noc nebo Beltine.
Chystáte se na májku? Vezměte s sebou fotoaparát, pořiďte fotku a vyhrajte s QAPem.cz basu piv! Více zde.