13.05.2025 10:12 13.05.2025 16:22
Na krajském úřadě v Plzni zasahovali od ranních hodin kriminalisté
Obviněni jsou dva lidé a firma! Obvinění se týká veřejné zakázky
13.05.2025 10:12 13.05.2025 16:22
Obviněni jsou dva lidé a firma! Obvinění se týká veřejné zakázky
12.05.2025 13:05
12.05.2025 11:29
První víkend po svátku Vavřince se tradičně koná v Domažlicích největší národopisná oslava Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Také letos přijelo na oblíbenou pouť několik tisíc lidí. Jaké byly letošní ´Chodské´? Čtěte fotoreportáž.
Chodsko je známé nejen v Plzeňském kraji, ale po celých Čechách. Vždyť jde přece o jednu z posledních oblastí, kde se dodržují tradice a zvyky. Originalita je tu vidět všude. Zvláště při největší oslavě s názvem Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Ta se koná tradičně po 10.srpnu, tedy po svátku Vavřince. V místním kostelíčku sv. Vavřince během ní můžete navštívit tradiční mše. Letos se konaly už 56. slavnosti, a to od 13. do 15.srpna
Pivo, klobásy, stánky, davy lidí, atrakce a zábava
Chodské koláče, dudácká muzika a chodská keramika, to je typické pro Chodsko a Chodské slavnosti. Ale také pivo, klobásy, spousta stánků, folklóru, lidé v krojích, kolotoče a hlavně davy a davy lidí.
Většina lidí jezdí na Chodské každoročně, ale najdou se i tací, kteří na slavnost přijeli poprvé. "Jsme tu úplně poprvé, neměli jsme co dělat, tak jsme zajeli. Je to hezký, všechno je pěkný, zatím jsme to tady prošli. Chystáme se koupit koláče," říká Mirka z Tymákova, která zrovna s přítelem a jeho maminkou odpočívá ve stínu u občerstvení.
Dominantou Domažlic je rozhodně šikmá věž na náměstí. Ta byla po celu dobu slavností přístupná veřejnosti, a to i ve večerních hodinách. "Holky se rozhodly, že půjdem na věž," směje se Jana Koláčková ze Stříbra, která stojí se svými dcerami Maruškou, Janičkou a manželem ve frontě pod věží. "Už jsem tam byla a já moc výšky nemusím. Už si napamatuju ten výstup nahoru, snad tam nejsou moc děravé chody, to bych se hodně bála," usmívá se Jana a dodává, že přijeli před chvílí a zatím si užili jen davy a davy lidí.
Slavnosti si nenechají ujít samozřejmě místní obyvatelé. Imrich Horváth z Domažlic Chodské nikdy nevynechá. "Je to tu hezký, teď míříme na Sokoliště nahoru, na kolotoče. Večer se chystáme dolů do stanu," říká Imrich.
Kolotoče stihl také už Jan Vodička z nedalekého Horšovského Týna. "Vyzkoušel jsem už centrifugu. Včera jsem viděl program, to bylo supr. Tady u brány vystupovali skoti," chválí si Honza slavnosti.
Na Chodských nechybí ani tradiční Chodská keramika a folklór
Jak nám vysvětluje Květa Korečková, chodská keramika se dělá v bílé a černé "Dělá se v bílém provedení a v černém provedení a potom pracnější vzorovaná, to jsou věci na zakázku, taková složitější keramika například s blahopřáním, k narozeninám apod." Květa Korečková keramiku na Chodské jezdí prodávat už několik let. "Jé ani nevím, už hodně, určitě osm let," usmívá se.Zájem je prý nejvíce o věci, na kterých je nápis Domažlice.
Na podiu u brány se během víkendu představí celá řada folklórních souborů. Tam také potkáte nejvíce ´krojovaných´. I malý Vojta Bureš vyrazil na Chodské v kroji. Je mu teprve dva a půl, takže se na nás jen usmívá v dědovo náruči a ukazuje nám taťku a mamku. "Bráchové tady vystupujou s postřekovskejma a domažlickejma," vysvětluje Vojtovo maminka Lenka z Dílů.
Chodské koláče jdou na dračku
Stánků s Chodskými koláči najdete hned několik. A u každého je během slavností frmol. Odvézt si z Domažlic vyhlášený Chodský koláč chce většina návštěvníků. "Od každého ochutnáme jeden. Dva bořický a jeden staňkovský," slyšíme od zákazníků u stánku, u kterého se zastavujeme. Dvě sympatické dívky v krojích tu prodávají hned několik druhů koláčů. "Měli jsme 6 druhů koláčů, staňkovské se liší tím, že mají nahoře smetanu a každé jsou jinak merhované. Ty bořické jsou malovaný a pocinovický jsou merhovaný," vysvětluje jedna z prodavaček Kateřina Sokolová. "Zájem je velký, hlavně o staňkovské koláče a o bořický koláče," potvrzuje Petra Bínová. Obě dívky jsou z Domažlic a když neprodávají koláče, tak studují a kroje normálně nenosí. "Já studuju gymnázium tady v Domažlicích," říká Katka. Petra zase jezdí do Plzně na Vyšší odbornou školu.