03.06.2025 14:36
03.06.2025 12:10
Co si přejí obyvatelé Trojky? Výsledky hlasování v participativním rozpočtu jsou tu
02.06.2025 13:10
Plzeňská teplárenská ukončila topnou sezonu
Cirkus Humberto se stěhuje do Stříbra - lidé jdou radši k vodě
Krize už dopadá i na kočovné cirkusáky. Lidé jdou v tropických dnech raději k vodě než do cirkusového stanu. Cirkus Humberto, který se po pěti letech vrátil na západ Čech, má problém naplnit stan.
Cirkus se stěhuje od Plazy z centra Plzně do Stříbra, nikdo to ale zřejmě ani nezaregistroval. Nejznámější český cirkus totiž trápí nízká návštěvnost. Lidé v tomto počasí radši vyráží k vodě. Podle principála Bohumila Navrátila je situace s prodejem lístlů nejhorší v Česku, kdy dokonce nejsou ani peníze na krmení pro zvířata.
Cirkus Humberto, který se do povědomí lidí zapsal Bassovým stejnojmenným seriálem v 80. letech, má nyní podle principála problém zaplnit šapitó alespoň na jednu třetinu. Lidé šetří a navíc je konkurence mezi cirkusy velká. Ročně proto až dva cirkusy nebo varité zanikají.
Podle principála Bohumila Navrátila je ideálním obdobím podzim a jaro, teploty mezi 15 - 17 stupni. To je návštěvnost vyšší. Dalším problémem je to, že velká města často plochy v centru už zastavěla supermarkety či obchoďáky a cirkusy tak musí na okraje měst.
Neméně závažné pro cirkusáky je to, že mladí artisté utíkají za výdělkem do ciziny. Například dcera principála Navrátila se živí v Litvě jako hadí žena. I syn je v zahraničí.
Humberťáci se vrátili do Čech po pěti letech loňský rok. Ve Stříbře je můžeme vidět od 14.7 do 17.7. Pak se přestěhuje na týden do Tachova a poslední zastávku bude mít v Klatovech.