Cyklus Umění dívat se přinese přednášku na téma českého revolučního plakátu

15.09.2013 12:00

Další z přednášek z cyklu Umění dívat se Západočeské galerie v Plzni přinese vzpomínku na český revoluční plakát roku 1989. Hostem přednášky bude grafický designér, redaktor a pedagog Filip Blažek.

Masné krámy, foto ZČG

Hostem zářijové přednášky z cyklu Umění dívat se/vizuální kultura v soudobé společnosti Západočeské galerie v Plzni je grafický designér (studio Designiq), redaktor a pedagog Filip Blažek.

Přednáška je tematicky propojena s mezinárodní výstavou plakátů z období změny režimu VISEGRAD KARMA, pro kterou Filip Blažek poskytl plakáty ze své soukromé sbírky. Přednáška se uskuteční 18. září od 18:00 v sále Západočeské galerie v Plzni, v ulici Pražská 13.

Tématem je český revoluční plakát 1989.

Rok 1989 byl svědkem oživení plakátového umění nejen v tehdejším Československu, ale také v Polsku a Maďarsku. Plakáty se staly významným prostředkem účelové komunikace. Vznikaly zcela spontánně z touhy po změně režimu. Plakáty se kreslily, tiskly, vylepovaly, objevovaly se znovu a znovu. Formulovaly to, co lidé cítili, ale co jen málokdo dokázal vyslovit nahlas.

"Konec roku 1989 znamená pro český plakát významný milník. Po 17. listopadu vznikly desítky plakátů, které významným způsobem pomáhaly šířit informace z centra revolučního dění do periferií. Na designu plakátů se podíleli jak amatérští tvůrci, tak renomovaní výtvarníci, z nichž mnozí se svému oboru věnují dodnes. Médium plakátu od té doby prošlo zásadní proměnou," vysvětluje Filip Blažek.

Jaká je situace plakátu v roce 2013? Existuje stále politický a sociální plakát? Není plakát mrtev? To a mnohé další se dozvíte na připravené přednášce.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT