14.12.2024 12:23
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
Dny japonské kultury přinesly do ZOO saké, sushi, origami i bojové umění
Dny japonské kultury probíhaly po celý víkend 14. – 15. května v plzeňské ZOO. Návštěvníci dostali jedinečnou příležitost seznámit se s kulturou a tradicemi země vycházejícího slunce.
Dny japonské kultury probíhaly po celý víkend 14. – 15. května v plzeňské ZOO. Návštěvníci Zoologické a botanické zahrady města Plzně tak dostali jedinečnou příležitost seznámit se s tradicemi a specifickou kulturou země vycházejícího slunce.
Řekne-li se Japonsko, standardně se vám vybaví krásné ozdobné písmo, tzv. kaligrafie, origami skládané z papíru do rozličných tvarů, ikebana, tedy umění aranžování květin, a pochopitelně čajové obřady. Ani jedno ze zmíněných na Dnech japonské kultury v plzeňské ZOO nechybělo.
Návštěvníci mohli ochutnat lososa a tradiční sushi připravené studenty oboru kuchařské práce ze Střední školy v Houstoni nebo sladký koktejl Zen Koori Juusu. Sushi se stalo populární po celém světě, i v Čechách. Od mladých kuchařů pro vás Qap.cz vyzjistil recept na tradiční sushi, které si můžete připravit v pohodlí domova.
Zástupkyně Česko - japonské společnosti z Prahy představila návštěvníkům krásu kaligrafického písma. Nadšené byli především děti, které si nechávaly na tenký papír napsat jméno nejen své, ale rovnou i svých přátel.
"Vzal jsem rovnou i pro kamarádky do školy," uvedl desetiletý Tomáš, který v kaligrafickém písmu soudě dle množství popsaných papírků se jmény našel zalíbení.
Origami jako takové je japonský výraz, který v překladu znamená "skládat papír". Rozličné tvary z papíru tak přítomným během celého víkendu skládal Jan Kastner. Původně mělo origami své místo především při náboženských obřadech a jako výzdoba šintoistických svatyní, dnes je uměním rozšířeným po celém světě.
Ani na tradici čaje nebylo zapomněno. Návštěvníci si mohli vybrat z široké škály čajů od černého až po čaj s názvem sluneční svit. Nechybělo ani japonské saké, alkoholický nápoj, který se vyrábí kvašením z rýže.
Bojové umění, tzv. naginatu, předvedl oddíl Naginata Gorenkai. Marek ze souboru představil naginatu jako druh japonské halapartny, která je často popisována jako meč připevněný na konec tyče. Pro samotnou exhibici však oddíl zvolil na ukázku naginaty dřevěné. Naginata jinak patří mezi nejstarší zbraně s čepelí a společně s mečem a kopím je jednou z tradičních zbraní pro Japonsko typických.
V Čechách se naginata začala cvičit poprvé koncem roku 1997. Oddíl Naginata Gorenkai cvičí pro drobnohledem paní Hideko Zaitsu, ktrá se narodila v roce 1939 v Osace.
Pro milovníky bonsaí byla připravena jejich výstava a bylo skutečně na co koukat. Pečlivě pěstované rostliny, v mnohých případech právě květoucí, přilákaly nejednoho návštěvníka Dnů japonské kultury.
"Ochutnala jsem sushi, nechala si napsat kaligrafickým písmem své jméno, podívala se na bojové umění a teď jdu obdivovat bonsaie. Dny japonské kultury jsem si v ZOO skutečně užila a jsem ráda, že se ZOO snaží už tak krásnou prohlídku oživit čas od času ještě nějakou obdobnou speciální akcí. Nedivím se pak, že je tu pořád tolik lidí," uvedla spokojená Marie, návštěvnice Dní japonské kultury.
Během celého víkendu měli návštěvníci možnost přispět na pomoc při obnově zemětřesením zasažených částí Japonska.