12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Do Plzně přijel nosorožec Baboo
V sobotu 17. září oslavila plzeňská ZOO další přírůstek. Přijel totiž nosorožec Baboo a Plzeň se tak může opět pochlubit nosorožčím párem.
Plzeňská ZOO opět hlásí další přírůstek. Je jím 7letý nosorožec Baboo, který přicestoval z Anglie v sobotu 17. září a konečně tak zase doplnil nosorožčí pár v Plzni.
"Z anglické zoo Chester včera večer dorazil nosorožec indický Baboo na doporučení koordinátora Evropského záchranného programu," sdělil mluvčí ZOO Martin Vobruba s tím, že Baboo se narodil 4.11.2004 v Basileji a čekají jej tedy 7. narozeniny. "V Plzni vystřídal samce Beniho," dodal Vobruba.
Babooova cesta začala v pátek 16. září v 10 hodin, měla povinnou přestávku, ujelo se na 1500 km. "Cesta zahrnovala i plavbu trajektem Dover- Calais. Baboo byl pravidelně krmen a napájen a cesta proběhla zcela hladce," konstatoval mluvčí plzeňské ZOO.
"Doufáme, že se v Plzni dobře zabydlí a dočkáme se časem i mláďat," těší se Vobruba.
Evropskou populaci nyní tvoří 59 nosorožců indických ve 22 zoo, pouze 6 z nich pochází z národních parků v Nepálu či Indii. "Letos se narodilo v Evropě zatím 1 mládě, samička Aruna v Tierparku Berlín, která je mladší sestrou plzeňské samičky Manuly. V listopadu je očekáván porod v holandské zoo Amersfoort," popisuje Vobruba.
Indický nosorožec
Obývá pouze tři země světa – Indii, Nepál a Bhútán. Stavy ve volné přírodě kolísají mezi 2000 – 2500 jedinci. Žije hlavně v rezervacích podél řek Ganga a Brahmaputra. Více než polovina populace, podle některých zdrojů i ¾, žije v národním parku Kaziranga (NP od roku 1968). Roku 2007 se zde opět pytláctví výrazně zvýšilo, jen za rok 2007 zde zabili pytláci 20 nosorožců! Proto následuje zvýšení počtu strážců národního parku. Dalším známým místem je národní park Čitván v Nepálu. Nepálská vláda přijala pro ochranu nosorožců řadu účinných opatření. Do jiných rezervací či zoo přijíždějí nosorožci pouze z těchto dvou lokalit.
Mezi faktory vedoucí k jejich úbytku patří také monzunové záplavy, v jednom období hynuli i na nakažlivou nemoc přenášenou skotem.
Nosorožec indický je vzácným exemplářem i v zoologických zahradách. V zajetí je chováno pouhých cca 150 jedinců a jeho odchov je velkou vzácností. V roce 1980 získala Zoo Dvůr Králové prvního samce nosorožce indického pro ČR ze zoologické zahrady ve Stuttgartu. Narodila se zde 3 mláďata, z toho 2 byla odchována. Doteď tedy prošlo našimi zoo pouze 6 nosorožců indických (+2 do Plzně).
Nosorožec indický se objevil již v bájném průvodci po zoo Plzeň z 80. let, kdy o případném chovu mohla jednat s královédvorskou zoo.
Po odjezdu královédvorských samic do zahraničí nyní tento druh v tuzemsku zcela chyběl, nejbližší žijí v norimberské a mnichovské zoo a příjezdem prvního jedince do Plzně byl jejich republikový chov obnoven.
"Manula z Tierparku berlín, plzeňská samice, v dubnu oslavila 3. narozeniny," konstatoval ještě mluvčí ZOO.