07.07.2026 10:05
07.07.2026 8:52
Osobní vůz se převrátil na střechu, mladá žena skončila v péči záchranářů - FOTO
03.07.2026 11:00 06.07.2026 13:11
PÁTRÁNÍ: Z dobřanské psychiatrie utekl pacient! Nevrátil se z vycházky
Filmohraní zamíří z Techmanie přímo k polárnímu kruhu
Už jen pár dnů si mohou lidé v Techmanii natočit svůj vlastní film. Oblíbená expozice Techmanie se brzy vydá na 2 332 kilometry dlouhou cestu.
Desátého března opustí expoziční halu plzeňského science centra jedna z jeho nejpopulárnějších expozic, Filmohraní, aby od května bavila návštěvníky nedaleko polárního kruhu, ve finském Oulu.
Filmohraní tvoří dvanáct exponátů, které zabírají 700 m2, 62 kamer, desítky světel a více než kilometr síťových kabelů. To všechno teď čekají tři týdny demontáže a balení, aby to následně dopravily čtyři kamiony do 2 332 kilometry vzdáleného science centra Tietomaa. Doprovodné texty se nyní překládají do finštiny, finština v monitorech exponátů prochází testovacím provozem. V zemi polární záře přivítá Filmohraní první návštěvníky 11. května a bude zde do ledna příštího roku.
Jde již o třetí expozici z majetku Techmanie, která se vydává do světa. S populárním TOP SECRET se v současné době baví návštěvníci science centra Ahhaa v estonském městě Tartu a s Obnovitelnými zdroji energie se seznamují lidé ve science centru Odysseum v Kolíně nad Rýnem.
FOTO: ilustrační