13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Hvězdárna a planetárium v Plzni zahájí sérii pozorování oblohy pro veřejnost
S koncem prázdnin se mnozí lidé vracejí do města z dovolené se vzpomínkami na tmavou oblohu mimo město. V prvním zářijovém týdnu mají možnost se na hvězdnou oblohu podívat hvězdářským dalekohledem.
V prvním školním týdnu zahájí Hvězdárna a planetárium v Plzni další sérii pozorování pro veřejnost.
Plzeňští hvězdáři tentokrát zájemcům ukážou v dalekohledu kromě běžně pozorovaných objektů, jako jsou Měsíc a planety, také několik hvězdokup. Poradí také, jak ty, které lze pozorovat pouhým okem, na obloze najít. Přitom vysvětlí, jak se zorientovat na letní obloze, i jak poznat některá souhvězdí a najít v nich zajímavé objekty. To vše tentokrát na čtyřech pozorovacích místech v Plzni s výkladem u astronomických dalekohledů.
"Právě po prázdninách chodí na naše pozorování lidé, kteří si prohlíželi oblohu o dovolené a chtějí se o ní dovědět víc. Vysvětlujeme tedy, jak se na obloze zorientovat a které objekty lze právě pozorovat pouhým okem," říká ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík.
Při zářiových pozorováních se astronomický dalekohled na vybraných místech v Plzni tentokrát obrátí k několika kulovým hvězdokupám.
"Chceme ukázat třeba kulovou hvězdokupu M2 v souhvězdí Vodnáře, která byla objevena již v roce 1746 a za velmi dobrých podmínek ji lze pozorovat i pouhým okem," doplňuje Honzík.
Zájemci si budou moci v dalekohledu prohlédnout třeba také otevřenou hvězdokupu M11 nazývanou též Divoká kachna v souhvězdí Štítu, kterou lze pozorovat triedrem. Právě v hvězdokupách vzniklo mnoho hvězd, jako je naše Slunce.
Každé pozorování doplňuje krátký výklad k souhvězdím i pozorovaným objektům. Nejlepší pozorovací podmínky pro pozorování hvězd a pro orientaci na obloze jsou v rámci Plzně na stanovišti Sylván, kam přichází tradičně na pozorování nejvíce lidí.
"Pro každého máme připravenou jednoduchou mapu zářijové hvězdné oblohy a popis nejzajímavějších bodů na ní," doplňuje zástupce ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Ondřej Trnka. Pro vážné zájemce bude k dispozici také tzv. otočná mapa hvězdné oblohy, což je jednoduchá pomůcka, na které si můžete nastavit právě viditelnou část oblohy nad vámi podle aktuálního data a času.
Pozorování budou probíhat na čtyřech stanovištích v různých částech Plzně od pondělí 1. do čtvrtka 4. září, vždy od 20:00 hodin přibližně do 21.30 hodin ovšem jen za bezoblačné oblohy.
"Veškeré termíny i polohy pozorovacích míst v Plzni naleznou zájemci na stránkách Hvězdárny a planetária Plzeň www.hvezdarnaplzen.cz kde se v kalendáři přibližně 1-2 hodiny před začátkem pozorování rozsvítí jako semafor ukazatel stavu rozhodnutí informující o tom, zda mají zájemci na zelenou vyjet na pozorování, nebo zda dostalo pozorování kvůli oblačnosti na obloze červenou," vysvětluje Radka Žáková, která má na starosti propagaci Hvězdárny a planetária Plzeň.
Pozorování jsou zdarma, na přisvícení papírových podkladů doporučují plzeňští hvězdáři vzít s sebou zastíněnou baterku, nejlépe s tlumeným červeným světlem.
FOTO: Jiří Polák