Jak se daří hrošíkům v plzeňské ZOO?

22.04.2011 13:51

Od loňského května jsou v plzeňské ZOO africké expozice. V nich žije hrošík liberijský. QAP se vydal zjistit, jak se samici hrošíka daří a proč nemá dosud mládě.

chovatel L. Zach a sameček
chovatel L. Zach a samečekPompa1Pompa2Pompa3Pompa4Pompa 5Pompa pijePompa pije z bazénkuPompa prchá venPompa ve vnitřním výběhusamečeksameček a chovatelsameček hrošíkasameček z Olomoucesamička Pompa

V africké expozici, která bude na začátku léta slavit v ZOO rok existence, žije hrošík liberijský. Jaká je samička Pompé, proč dosud nemá mládě a kolik toho zdejší hrošíci tak spořádají se vydal zjistit QAP přímo za chovatelem Ludvíkem Zachem.

V červnu připutovala do Plzně samička hrošíka liberijského Pompé, které je 20 let. Váží zhruba 250 až 300 kilogramů a v kohoutku měří 80 cm. S ní, odděleně, žije zapůjčený sameček z Olomouce. Pompa ho ale odmítá. "Dokonce ho i kousla, když na ni dorážel v říji," řekl QAPu chovatel Ludvík Zach, který se o hrošíky stará a oba obyvatele dobře zná.

Samička trvale odmítá olomouckého kluka, má totiž špatné zkušenosti s rodičovstvím. "V roce 2008 se jí narodilo první mládě, ale bylo bohužel mrtvé," popisuje Ludvík Zach. "Proto jsme zapůjčili samečka, abychom zkusili jiného partnera. Ale toho nechce, takže budeme zkoušet dalšího."Ono je pro ošetřovatele těžké trefit říji, protože trvá velmi krátce a nemusí být vždy poznat. "Říje trvá asi dva dny a někdy je velmi těžké ji rozpoznat. A říji má tak po 30 až 35 dnech," vysvětluje Zach. Plzeňská samička už má ale s rodičovstvím na čase. Podle Zacha je nejlepší čas na mládě ve věku 12 let.

Kolik toho hrošíci tak za den spořádají?

"Tak 30 až 40 kilo zeleniny. Ráno kolem půl deváté má první dávku. K tomu ještě musíme připočítat pár kilo zeleného. V zimě jde o seno, ale i toho sežerou těch pět kilo. Zbaští prostě všechno."

Koupou se venku?

"Jsou tu teprve rok, takže si zvykají. Sameček se koupe, ten chodí ven plavat. Ale Pompé, ta nechce a ani nevíme proč. Párkrát byla ve vodě. Jednou dokonce prorazila ty lávky, které jsou pod hladinou, aby k sobě oba nemohli. Oni by si totiž mohli mimo období říje dost ublížit, takže jsou oddělení."

Je třeba nějak pečovat o jejich kůži?

"Není třeba, stačí když se koupou. Pokud by se nekoupali a byli by dlouho na sluníčku, tak je obvykle osprchujeme hadicí. To aby jim nepopraskala kůže. Ale jinak nic."

Je hrošík náročný na chov?

"Potřebuje hlavně teplo. Přes zimu je nepouštíme skoro ven. Tam mohou jen tak při 5 stupních a to na nějaké dvě až tři hodinky. Oni totiž mají hodně citlivou kůži. Sice mají dobrou tukovou zásobu, ale rozhodně by nastydli. V pavilonu musejí mít kolem 18 stupňů."

Jsou opravdu hroši lenoši?

"To jsou, dokážou se půl dne válet na sluníčku, takže ani nepotřebují velký prostor. To, co máme tady v Plzni jim zatím zjevně úplně stačí. Ale ve volné přírodě, kde se taky povalují někde v bahnitých místech, dokáží vyvinout rychlost běhu až 40 km v hodině. Takže líní, ale rychlí."

Je hroch ve volné přírodě nebezpečný?

"Je a velmi. Oni mají až 15 cm dlouhé velmi ostré zuby. Takže hodně koušou, tím jsou nebezpeční. Ale neútočí. Oni si klidně polehávají a útočí až když je někdo napadne."

Pečujete nějak o jejich chrup?

"Ne, pouze pokud jim přerůstají a třeba je tlačí, jelikož jsou dlouhé, tak se musí zbrousit. Normálně se uspí a bruskou se upraví délka zubu."

Nechají se od Vás pohladit?

"Od nás tady ano, už si zvykli. Dokonce se už naučili pár kousků, které budou předvádět na komentovaném krmení. Vezmou si od nás třeba granule, ale nějaké velké hlazení, to ne."

Přejeme hrošici brzké mateřství a ZOO tak první hroší mládě!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT