Jak si zvykli žirafáci v plzeňské ZOO? Přibudou další?

08.08.2010 15:39

Opět se QAP vypravil do plzeňské zoo, aby zjistil, jak se aklimatizovali dva žirafáci, kteří jsou stejně jako nosorožci novými obyvateli v plzeňské ZOO. Ošetřovatel nám prozradil, zda se Bořek nechá podrbat a proč se žirafám v noci musí svítit.

zoo 009
zoo 013Beni blížemladý žiafák by rád dovnitřsameček Benivytrvale čeká až ošetřovatel přijde otevřítzoo 001zoo 003zoo 007zoo 008zoo 009zoo 010zoo 011zoo 012IMG_0626IMG_0584

Současně s oběma nosorožci se v novém pavilonu plzeňské ZOO Afrika objevili dva mladí žirafáci. QAP se vydal za jejich ošetřovatelem Tomášem Weberem, který jako ošetřovatel pracuje v Plzni už 31 let. Prozradil nám, jak si oba kluci zvykli, co mají nejraději k obědu a proč se jim musí v noci svítit.

Přišli jsme za dvouletými žirafáky až do výběhu. Bořek, který přijel z pražské zoo, i Lexa, který dorazil z Ostravy, nás celkem přehlíželi. Zajímal je hlavně koš se senem, který je zavěšen ve výšce jejich hlav. Ty mají prozatím ve výšce 3,80 m. Dorostou ale až k 6 metrům!

Jak snášeli kluci cestu sem do Plzně? Jsou na ně nějaká zvláštní opatření nebo sedativa?

"V žádném případě se neuspávají, přijeli v pohodě ve speciálním přívěsu, který je výškově nastavitelný a tam mají pohodlí. Měli jsme strach z toho, jak je dostaneme ven. Ale vystoupili sami a v pohodě. Vezl je sem specialista z Hradce Králové, který už takovýchhle převozů zažil stovky."

Jak si tady zvykli a jak snáší změnu ošetřovatele?

"Na nás si zvykli docela rychle, jsme tu na ně dva. Problém byl spíš v tom, že když přijeli, byli pořád uvnitř zavření a nechodili do výběhu. Skoro měsíc. A pak se jim, samozřejmě, nechtělo vůbec ven. Tak s tím byl zpočátku problém. Teď už jsou ale OK a chodí rádi ven ráno a těší se domů i večer. Ale že by se přímo nadšeně nechali podrbat za ušima, to ne."

Jak snáší žirafy u nás změny počasí, vadí jim nějak výrazně nebo hrozí jim přitom něco?

"Bořek s Lexou jsou zatím v pohodě, žádné velké výkyvy nebyly. Měli jsme obavy z deště, ale už nám i zmokli při slavnostním otevření. To byl ten obrovský déšť a my jsme u nich nebyli v tu chvíli, protože jsme asistovali u vchodu. Ale oba kluci se prostě otočili zády k tomu slejváku a byli v pohodě. Takže ani průtrž jim nevadí. Snad jen v zimě bude změna. Ale to se ven nepouští, jen tak na hodinku proběhnout."

Co jim nejvíc chutná a kolik toho tak snědí?

"Jsou to klasičtí býložravci takže veškerou zeleninu jako petržel, mrkev a tak. Extra navíc jim přidáváme cibuli a citrony, ono jim to strašně voní, vypadá to jako salát, to byste si dala taky (smích). Dál hlavně seno a tak. Jejich největší delikatesou jsou větve s listy. Máme tu pro ně speciální velkej mrazák a už jim děláme zásoby na zimu. Jedí u nás všechny naše ovocné stromy, vrby a tak. Pak ještě dostávají doplňkovou stravu ve formě granulí."

Proč mají zavěšěný ten koš, oni se nemůžou ohýbat?

"Ne, to ne. Oni jsou prostě líní. Radši si vezmou seno z koše než by se dlouho ohýbali. Když už se ohnou tak jen na chvilinku, jen tak si zobnou a zase se zvednou."

Jsou v zajetí schopny žirafy zaútočit, vypadají jako flegmatici?

"To jsou, mají velkou sílu v nohách, umí hodně kopnout. Když jsme je poprvé pouštěli do velkého výběhu, museli jsme je tlačit ven. A to šli silou proti. Oni jak jsou vysocí, mají velkou sílu. A něco, co je rozčiluje dole, jako třeba my, do toho tak akorát kopnou (smích)."

Jak si tady zvykli na lidi?

"Jsou úplně v klidu. Měli jsme strach z toho, že nemají výběh zcela uzavřený, protože v Praze i Ostravě mají oddělené sklem a my ne. Ale jsou v klidu a lidí si nevšímají. Vadí jim jen když hodně lidi hlučí, to jsou pak nervní."

Mají se svou výškou nějaký problém co se týče zranění nebo nějakou fóbii?

"Problém, jako takový ne. Spíš jsou náchylní k pádům. Takže když zaprší a je bláto, máme strach, aby se tu někde nerozplácli a nezlomili si ten dlouhej krk nebo nohy. Jinak fóbii, nevim, jestli je to fóbie, spíš to souvisí s tim pádem. Musíme jim v noci uvnitř svítit. Ne že by se tak báli, ale když se něčeho leknou tak se začnou motat a po tmě by jim hrozil úraz."

Máte v plánu nějaké nevěsty pro ně?

"Do konce roku by měly dorazit dvě partnerky, ale to musí pak jeden z kluků odejít. Takže zůstanou tři."

Rozmnožují se v zajetí dobře nebo je to spíš zázrak jako u nosorožců?

"Myslim si, že v pohodě. Vzhledem k tomu, kolik jich mají jen v Praze, tak je to běžné. Uvidíme, jak se jim bude dařit u nás."

Kdy tak nejdřív se budou moci v Plzni množit žirafy?

"Jsou schopni tak v těch pěti letech. Takže zkusit to budeme moct až tak nejdřív za dva až tři roky."

Ještě nás zajímalo, zda je na návštěvnosti znát to, že máme v Plzni nové přírůstky. Tak jsme vyrazili za mluvčím ZOO Martinem Vobrubou. "Určitě to znát je, máme teď denně 3000 - 4000 návštěvníků," upřesnil mluvčí ZOO. "Smůla ale je, že první půlka roku se nevyvedla. Dost nás, jako všechny české zahrady, poznamenalo počasí. Za první pololetí roku jsme měli 160 000 návštěvníků a to je málo." Pokračoval. "Pak ani ta červencová vedra nám nepřidala. Teď už je to ale lepší, lidí chodí hodně," uzavřel Vobruba počty.

Tak držíme ZOO palce, aby se jí návštěvnost i nadále držela a těšíme se na nové přírůstky.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT