14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Kopřivový speciál šmakuje! "Na tank padlo 20 kilo kopřiv," říká sládek pivovaru U Pašáka, FOTKY
Jaro v Plzni budou pivaři vítat Kopřivovým speciálem, který bude už za týden nabízet Pivovar a restaurace U Pašáka. Na tank ležáku třináctky padlo 20 kilo mladých kopřiv. Čtěte rozhovor se sládkem!
Sládek Pivovaru a restaurace U Pašáku v Plzni má pivo takzvaně v krvi. VÁCLAV EBRL prošel školou Plzeňského Prazdroje, pivo vařil i v Bavorsku v Mnichově a v Norimberku a po návratu se usadil v pivovaru v Poděbradově ulici. Na Apetit Festivalu v Plzni získal už dvakrát po sobě ocenění pro nejlepší pivo roku a letos, jak sám říká, bude chtít zlatý hattrick. I díky němu budou moct milovníci piva a skuteční fajnšmekři letos na jaře v Plzni ochutnat Kopřivový speciál. Rozhodně ale nečekejte nějakou "ovocnou limonádku", jde o nefalšovaný, pořádný ležák. Kopřivový speciál je totiž pravá třináctka...
Kde se vlastně vzala myšlenka uvařit Kopřivové pivo?
"Já už Kopřivový speciál dělám potřetí od té doby, co jsem se vrátil z Bavorska. To jsem začal vařit tady U Pašáka. Na recepturu jsem přišel, když jsem se probíral starými spisy a zápisy, jak se vařilo od dob, kdy Plzeň získala várečné právo. Také se vařily jarní speciály a objevovaly se zajímavé recepty. Vlastně už naši předkové to zkoušeli a mně to nedalo. A lidem to začalo chutnat."
Je na to nějaký figl? Kdy se třeba ty kopřivy do piva dostávají?
"Můžou se přidávat už i na varně, ale to je svým způsobem receptura každého sládka, jak, co a kolik. Ale jí dávám až do hlavního kvašení, v punčoše a nechat pěkně vylouhovat."
Sehnat kopřivy teď nemůže být nic jednoduchého...Kde jste jich tolik sehnali a kolik se jich vlastně spotřebovalo?
"Na celý tank, který budeme mít, což je 800 litrů, jsem dal zhruba 20 kilo kopřiv. Výroba našeho ležáku trvá 41 dnů, takže začátek výroby připadá na únor. Já jsem si udělal zásoby už v létě, co máme my chatu na Šumavě. Tam jsem si kopřivy nasekal, usušil a skladoval. Říká se, že nejlepší jsou mladé kopřivy. Minulý rok bylo jaro déle, takže i mladé kopřivy byly déle. Jsou nejlepší, aby pustily šťávu a obarvily to pivo a tím daly chuť. Tento ležák je dělaný výhradně z kopřiv, žádná barviva, žádná chemie. To je podle mě cesta minipivovarů."
A kdy ho budou moct hosté poprvé ochutnat?
"Budeme ho čepovat od 1. dubna. Letos nám Velikonoce vycházejí déle, ale my ho budeme nabízet celý měsíc a myslím, že máme i dostatečné zásoby."
Když se podíváme přímo na to pivo, kolik má třeba alkoholu a budete ho někam vyvážet?
"Základem je světlý ležák třináctka s přídavkem kopřivy nebo-li bylinek, je to poctivá česká třináctka s obsahem 5,3 alkoholu a výbornou pěnivostí. K dostání bude pouza tady. Maximálně bude ve Stake Housu v Soběsukách, kam dodáváme také pivo. Mají slíbený jeden soudek na okoštování pro hosty, aby se na ně také dostalo. Jinak ale budeme Kopřivový speciál čepovat jenom tady."
Různými speciály se to v poslední době jen hemží. Módní jsou i ovocná piva a další varianty. Jak to vidíte vy? Má to budoucnost?
"Já si myslím, že to lidem chutná a má to úspěch. Na druhou stránku jsme Češi a Plzeňáci, takže my máme rádi klasický světlý ležák a tyhle ochucené speciály mají svoji chuť, mají svoji prestiž, ale každý poctivý pivař si dá radši světlou dvanáctku. Ale jak říkám, jsou to nové chutě, nový obzor a své příznivce to má. Osobně bych ta ovocná piva a Radlery nechal větším pivovarům, protože ta cesta minipivovarů je držet si jeden, dva druhy svého piva a hlavně držet si svoji kvalitu. Tyto speciály pak třeba dělat na svátky jako jsou právě Vánoce nebo Velikonoce."
Na Apetit Festivalu v Plzni jste v posledních dvou letech získali prestižní titul Nejlepší pivo roku. Chystáte se i letos na květnové klání?
"Budu chtít zlatý hattrick..."
FOTO: QAP.CZ