Nový nosorožec Baabuu: jak se rozkoukal a kdy se setká s Manjulou?

27.09.2011 10:52

Není v Plzni ani dva týdny a už si zvykl, brzy ho čeká seznámení s nevěstou Manjulou. Řeč je o novém nosorožci Baabuuovi, který přijel do plzeňské ZOO z Anglie. Jak se mu daří, jak probíhá transport takového mazlíka a kdy se seznámí s Manjulou, zjišťoval QAP přímo ve výběhu.

P9262466
P9262468P9262451P9262454P9262458P9262459P9262461P9262462P9262464P9262466

Tříletá nosorožčí slečna Manjula dostala před více než týdnem do plzeňsk ZOO nového ženicha. Nosorožec Baabuu dorazil do ZOO z Anglie a má se čile k světu. Podle ošetřovatele je pohodář. O tom jsme se přesvědčili ve výběhu i my. Jak se takový obr transportuje, proč musel Beni pryč a kdy se tváří v tvář setká Baboo s Manjulou, se ptal QAP u ošetřovatele Jiřího Gandurského.

Proč musel Beni odejít z Plzně a byl vyměněn za Baabuua?

"Nebylo to kvůli tomu, že by ho Manjula nechtěla (smích), ale ta samička, která přijde do Manchesteru, by byla příbuzná s Babooem a to není přípustné kvůli chovnosti."

Vy jste byl v Manchesteru s Benim?

"Byl jsem to tam okouknout a samozřejmě jsem byl při transportu Beniho do Anglie. Pro něj je důležité, aby při transportu viděl někoho, koho zná a ne cizí ošetřovatele z Anglie. Ale on byl takový pohodář, že by šel, kdyby tam byl kdokoli (smích)."

Jak probíhá příprava na transport a převoz samotný?

"Bylo to trochu složitější, protože my tady nemáme pavilon pro přepravu zvířat a tak jsme museli improvizovat. Museli jsme dát bednu do výběhu a naučit ho, aby si zvykl. Nebylo třeba ho vůbec uspávat, spíš navyknout na to, aby do přepravní bedny nastoupil. Zhruba měsíc se učil do té bedny. Poprvé, když ji viděl, tak utekl.... (smích). Druhý den už tam šel, očichával ji a začal tam chodit na krmení. Protože dostával méně krmiva, aby šel do té bedny. Tak ji nejdřív očichával, ale pak tam bez obav vlezl. Bedna byla otevřená, aby tam mohl chodit. Pak jsme přidali přední tyče, aby tam nemohl procházet, ale musel couvat a bylo hotovo. Naučil se vycouvávat. V den nákladu šel jako obvykle na krmení do bedny. Beni ale cuknul dozadu a jednu zadní tyč přerazil. Naštěstí jsme ho ukonejšili mluvením, poznal naše hlasy. A tyč se nám podařilo bez problému nasadit novou. On se uklidnil. Během 15 minut byl naložen. Transport trval zhruba 24 hodin. Já jsem byl u vyložení, Beni je ale naprostý pohodář a tak si tam zvykl skvěle. Stejně jako Baabuu tady."

Jak si tady rychle Baabuu zvykl?

"Ještě ten den, kdy přijel, si vyrazil do vnitřního bazénu, takže v pohodě. Venkovní bazen ozkoušel hned za tři dny. Jak říkám, stejně jako Beni, je to pohodář. "

Kdy se setká tváří v tvář s Manjulou?

"Zatím jsou v kontaktu přes hrazení. Počítáme v příštím roce až Manjula přijde do říje, nejspíš někdy na jaře. Manjule budou na jaře 4 roky, takže už bude dospělá. Dospívají zhruba ve třech letech."

Bude to zřejmě velkým úspěchem, pokud by se podařilo odchovat mládě...?

"V Čechách se odchov podařil pouze ve Dvoře, myslím, že dvě nebo tři mláďata tam byla. Takže uvidíme na jaře... a pak, děj se vůle boží (smích)."

Jaká je nosorožčí samička máma, stará se nebo spíš ne?

"Jak která, bývají ale většinou pečlivé matky. Komplikace mohou nastat v případě prvorodiček. Ta například nedá mléko mláděti a na řadu pak přijde umělé mléko, ale mládě zůstává pořád s matkou. Velký problém může nastat, kdyby chtěla mláděti ublížit. To se pak musí odebrat. Ale neslyšel jsem o takovém případu. Spíše bývá pravidlem, že vždy při narození je připraveno koňské mléko, které pijí jako první, kdyby bylo třeba. O jiných komplikacích jsem dosud neslyšel."

Tak držme Manjuea a Baabuuovi palce, ať si padnou do oka a plzeňská ZOO slaví úspěšný odchov prvního nosorožčího mláděte. Vzhledem k tomu, že nosorožec je březí 460 - 490 dní, ještě si na mládě počkáme.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT