13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
O freskách bude na Mouřenci přednášet profesor Jan Royt
V rámci cyklu Léto na Mouřenci proběhne v sobotu 2. srpna od 14.00 hodin v kostele svatého Mořice na Mouřenci u šumavského Annína přednáška profesora Jana Ryota, který se bude věnovat vzácným freskám 14. století.
O vzácných freskách ze 14. století bude v sobotu 2. srpna 2014 od 14.00 hodin v kostele svatého Mořice na Mouřenci přednášet historik umění prof. Jan Royt.
Ďábel, který se úporně snaží stáhnout duši hříšníka do pekla, setkání tří urozených pánů se třemi umrlci jako připomínka naší smrtelnosti, ale také malé postavičky, které přibíjejí Krista na kříž. To jsou jen některé obrazy, které jsou součástí gotických nástěnných maleb v kostele svatého Mořice na Mouřenci u Annína.
Nástěnné malby byly po celá staletí ukryté pod omítkou a náhodně objeveny při rekonstrukci kostela v roce 1993. Na severní stěně kostela se jedná o cyklus Poslední soud z období kolem roku 1310. V konše apsidy je pak vyobrazeno Ukřižování z doby kolem roku 1360.
"Freska s Posledním soudem v kostele sv. Mořice patří jak z výtvarného tak i ikonografického hlediska k nejvýznamnějším malířským památkám první čtvrtiny 14. století ve střední Evropě. Hlavní roli zde hrály historické vazby k rakouskému Podunají, které podnítily umělecký přenos z této oblasti. Podobně u malby Ukřižování upozorňuji na její mimořádnou výtvarnou kvalitu a v Čechách té doby se nevyskytující ikonografické invence," říká autor sobotní přednášky Jan Royt, který vyučuje mj. v Ústavu dějin křesťanského umění KTF UK v Praze.
"Po celá staletí přicházeli lidé do kostela na Mouřenci a hleděli na omítku, aniž tušili, že ukrývá tyto vzácné malby. Při běžných komentovaných prohlídkách říkáme návštěvníkům jen ty základní informace. V sobotu mají zcela mimořádnou příležitost slyšet výklad k freskám se všemi zajímavostmi a podrobnostmi. A to z úst nejpovolanějších. Profesor Royt je totiž špičkový odborník právě na středověké křesťanské umění a malbám v kostele sv. Mořice se věnuje od samého počátku, kdy byly pod omítkou objeveny," vysvětluje jeden z pořadatelů mouřeneckých akcí Lukáš Milota.
Odborný výklad je součástí cyklu akcí "Léto na Mouřenci 2014". Cyklus nabídne letos ještě několik dalších akcí. V pátek 8. srpna od 19 hodin pozve kostel na varhanní koncert Markéty Schley Reindlové. Následující den, v sobotu 9. srpna od 18 hodin, začíná přednáška archeologa Martina Čechury "Historie a dobové pozadí vzniku mouřenecké kostnice".