Ochránci zvířat vyrazili k Berounce

23.02.2010 11:32

Rokycanští ochránci zvířat se vydali k Berounce. Zjistili, že i tady ohlodává stromy bobr.

Pozorování ptactva.
Opékání vuřtů. Účastníci vycházky k Berounce na společném snímku. Pozorování ptactva. Labutě na Berounce. Karel Makoň vyprávěl i o historii zimoviště. Bobři dorazili až sem.

Na Berounce je unikátní zimoviště

Padesátka zájemců z různých koutů republiky si nenechala ujít tradiční ornitologickou vycházku k Berounce, kterou  uspořádala rokycanská organizace Českého svazu ochránců přírody. "Neodradil nás ani mráz ani relativně vysoká sněhová pokrývka," uvedl předseda rokycanské pobočky a vedoucí záchranné stanice živočichů Pavel Moulis s tím, že tématem vycházky bylo sice pozorování zimujících druhů opeřenců, ale účastníci nakonec viděli zajímavého mnohem více.
A proč Berounka? "Díky ostatním zamrzlým plochám v regionu se zimující ptáci koncentrují právě na tomto unikátním místě," vysvětlil Moulis a pokračoval: "Nejdříve jsme se sešli s kolegy ze Spáleného Poříčí a dětmi z 15. ZŠ z Plzně na vlakové zastávce v Plzni – Doubravce a pak jsme se vydali na významné zimoviště vodního ptactva ke Svatému Jiří v Plzni, kde se v této době vyskytuje celá řada zajímavých druhů. Kromě labutí, kachen a lysek mohli účastníci spatřit slípku zelenonohou či zaslechnout ledňáčka říčního, který je nazýván létajícím drahokamem našich vod."


Ochránci zvládli náročnou trasu

Součástí pozorování byl i poutavý výklad Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů Plzeň, který účastníkyseznámil s historií zimoviště i aktivitami vlastní organizace. "Pak už nás čekala zhruba třináctikilometrová trasa po proudu řeky k Dolanskému mostu a následně do Chrástu na vlak," poznamenal Moulis s tím, že přestávky na odpočinek vyplnil informacemi o zde vyskytujících se druzích či aktivitách rokycanských ochránců přírody, kteří v těchto dnech slaví 20 let od vzniku záchrany zvířat na Rokycansku.
"Přírodovědá vycházka se i přes náročnou trasu vydařila. Pozorovali jsme několik hoholů severních, morčáků velkých a desítky kachen divokých, labutí velkých a kormoránů velkých, na jejichž přítomnost jsme si již pomalu zvykli. Samozřejmě jsme viděli i několik volavek popelavých, kání lesních a řadu drobných zpěvných ptáků. Na samém konci trasy nás čekalo zajímavé překvapení v podobě pobytového znamení bobra. Nahlodaný strom dává tušit, že bobři dorazili i sem," prozradil Moulis.

Další akce už se blíží


Větší přestávku s opékáním pochutin na ohni si dopřáli účastníci vycházky asi v polovině cesty, dostali přitom také kalendář akcí pro letošní rok. "Těší nás, že se našich akcí zúčastňují nejen mladí, ale i starší spoluobčané. Jsme za to rádi, neboť jen málo organizací se věnuje současně všem věkovým kategoriím," řekl Moulis a dodal, že z připravovaných akcích rokycanských ochránců přírody by rád pozval zájemc třeba na jarní vycházku na Padrťské rybníky, která se uskuteční 20. března nebo tradiční sázení stromků.

Bližší informace o akcích najdete na

www.csop.erc.cz

  nebo na telefonech 371 722 686 či 603 239 922.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT