Pivovarské muzeum přiblíží rozvoj krajkářství

28.10.2015 9:45

Pivovarské muzeum v Plzni ukáže, jak se vyvíjelo sedlické krajkářství. Připravovaná výstava představí jedno z nejkrásnějších odvětví textilního průmyslu.

Foto Pivovarské muzeum

Ve čtvrtek 29. října uvede Pivovarské muzeum v Plzni výstavu Sedlická krajka v proměnách času, která představí rozvoj krajkářství na Sedlicku od jeho rozkvětu, který nastal v první polovině 18. století, až po současnou tvorbu. Expozice bude k vidění až do 10. ledna.

Nádheru, jemnost i plnost sedlické krajky lze připodobnit ke kráse pěny na poctivě načepovaném pivu. Historické krajky, staré více než 100 let, ale i rozmanitou škálu oděvních a bytových doplňků, kde se snoubí tradiční techniky paličkování s moderními prvky, představí na podzim Pivovarské muzeum v Plzni.

Výstavou muzeum zároveň podpoří projekt na zachování staleté tradice krajkářské výroby vedený veřejně prospěšnou společností Sedlická krajka.

Výstava má představit jedno z nejkrásnějších odvětví textilního průmyslu, které dosáhlo na Sedlicku svého vrcholu zejména v druhé polovině 19. a počátkem 20. století. V této době udržovala zdejší krajkářskou tradici dokonce i šlechta, která upravila polní roboty žen tak, že část času trávily právě paličkováním krajek. V Sedlici pak byla roku 1899 zřízena také krajkářská škola, do níž se najednou přihlásilo téměř 600 dívek a žen. Její studentky pomáhaly například s výzdobou prezidentského a vládního salonku Národního divadla. V roce 1999 však byla místní Krajkářská škola jako státní instituce zrušena, a tak byl následujícího roku zpracován projekt na zachování místní staleté tradice krajkářské výroby – vznikla společnost Sedlická krajka.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT