QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY
07.04.2026 6:54
07.04.2026 10:45
Upozorňujeme na uzavření silnice l. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod z důvodu dopravní nehody. Policisté z obou směrů odklánějí dopravu na stanovené objízdné trasy
06.04.2026 8:12
Podívejte se na fotky Milana Svobody!
05.04.2026 19:07
Plzeňské betlémy skrývají netradiční původ i postavy
26.12.2016 9:37
Nejspíš nejoriginálnější betlém je k vidění v kostele na Chodském náměstí. Krásnou podívanou ale nabízí betlémy i na dalších místech. Přinášíme podrobnosti!
Návštěvy kostelů bývají během vánočních svátků jednou z tradic, kterou dodržují i ateisté. Jejich návštěvu můžete aktuálně spojit i s podívanou na originální betlémy.
Nejfrekventovanějším církevním místem v Plzni je i mimo Vánoce katedrála svatého Bartoloměje na náměstí Republiky. Také tam je momentálně k vidění originální vyřezávaný betlém, a to hned po levé straně při vstupu do katedrály. I když zdejší betlém má barokní podobu, pochází až z konce druhé světové války.
Zamířit můžete i do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Tento betlém pochází z období ještě před druhou světovou válkou a vyrobit ho nechali manželé Liškovi. Dvě z postav betlému je proto připomínají, pastýř s knírem a pastýřka se džbánem. Krom toho se ale betlém skládá z víc jak tří desítek zhruba metr a půl vysokých postaviček. Nechybí slon, velbloud nebo kůň. Kuriozitou jsou dvě jezulátka. Zatímco na počátku je v jesličkách Ježíšek jako miminko, postupně ho střídá sedící jezulátko.
Originální betlém je k vidění v kostele svatého Jana Nepomuckého na Chodském náměstí. Nechybí v něm totiž ani historické postavy z regionu nebo figurky, které symbolizují Plzeň. Vidět tak můžeme například zaměstnance Plzeňského Prazdroje nebo dělníci se znakem Škodových závodů. V betlémě ale nechybí například ani Bedřich Smetana, Josef Kajetán Tyl nebo Karel Klosterman. Nechybí ani plzeňské kulisy.
A pokud se vám nechce do kostela, můžete se podívat na tradiční Velký plzeňský betlém v mázhauzu plzeňské radnice na náměstí Republiky. Ten čítá kolem sedmi stovek postaviček od jednotlivých dárců. Tento betlém navíc stále nové figurky přijímá a to až do Tří králů. Inspiraci se meze nekladou, soška by nicméně měla být ideálně vysoká zhruba 20 centimetrů a měla by představovat svého autora.
Betlémy jsou v těchto dnech k vidění ale i v dalších městech regionu. Kam se zajet podívat? Nechte se inspirovat v článku zde.
FOTO: ilustrační
SDÍLEJTE ČLÁNEK