V Plzeňském kraji hnízdí kriticky málo výrů a čápů!

26.05.2011 7:51

Výrů a čápů v Plzeňském kraji ubývá. Ochránci zvířat upozorňují na to, že tito krásní ptáci nedokáží kvůli bezohlednosti lidí zahnízdit a vyvést mladé!

Kroužkování výrů velkých (12)
čáp černý hnízda (3)čáp černý hnízda (5)Kroužkování výrů velkých (1)Kroužkování výrů velkých (3)Kroužkování výrů velkých (4)Kroužkování výrů velkých (8)Kroužkování výrů velkých (9)Kroužkování výrů velkých (12)Kroužkování výrů velkých (17)

Plzeňští ochránci z DES OP Záchranné stanice živočichů se vydali na pravidelné kontroly hnízdišť čápů a výrů. Z výsledků byli spíše zklamaní.

"Poněkud v rozpacích a se smíšenými pocity jsme se vrátili z další pravidelné jarní kontroly obsazenosti námi sledovaných hnízd a hnízdišť. Na jedné straně nádherné fotografie od Bohumila Máška a kroužkování dvou mladých výrů, ale na té druhé minimální obsazenost lokalit za posledních 10 let, co pamatuji," uvedl vedoucí DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň s tím, že zkontrolovali pět hnízd černých čápů a jen ve dvou z nich našli čápy. "V Kladrubech bylo hnízdo původně obsazeno celým párem, ale již třetím rokem zůstává v důsledku neustálého rušení ptáků sedících na vejcích nekoordinovanou těžbou dřeva při odstraňování polomů a nepovoleným pohybem motorových vozidel po nedaleké lesní cestě opuštěné, bez mláďat i dospělých ptáků! Podobná situace je u potoka Hadovka na Krasíkově. Hnízdo je tu opraveno, ale bez mláďat a hnízdícího páru. Důvodem je opět nekoordinovaná těžba a honba za hospodářským výsledkem v době hnízdění ptáků! O tom zcela jasně svědčí nová, čerstvá paseka v těsné blízkosti hnízda!"

V Hubenově na severním Plzeňsku našli ochránci čapí hnízdo tak prázdné, ale příčinu se nepodařilo zjistit. Radost jim tak udělaly pouze dvě návštěvy. "V Bezemíně na Tachovsku jsme našli hnízdo po dlouhé době obsazené. Naštěstí je daleko od lidí a pro lesní techniku v nepřístupném terénu, zatím. V Městě Touškově musíme pochválit soukromého vlastníka lesa, který, nejen že bere ohledy na živočichy žijící v lese, ale důrazně vyžaduje i zachování klidového režimu na lokalitě po celou dobu hnízdění. Díky tomu je zde čapí hnízdo obsazeno celým párem s minimálně 3 mláďaty."

Ochránci z plzeňské záchranné stanice sledovali také situaci kolem hnízdění výrů. "Z námi pravidelně sledovaných jedenácti hnízdišť výrů velkých jsou obsazena pouze dvě! Na jednom hnízdě u Plzně  jedno mládě a na stromovém hnízdě u Staňkova dvě mláďata. Všude jinde žádné pobytové stopy, vývržky, trus a ani pohyb dospělých ptáků," konstatoval Makoň a dodal, že v tomto případě svou roli pravděpodobně sehrál dlouhodobý pokles a velice nízká úspěšnost při vyvádění mláďat. "Těchto u nás největších sov rapidně ubývá zejména z důvodů jejich rušení při sezení na vejcích, likvidace jejich hnízdišť, změn krajiny a hodně dospělých ptáků pak hyne i pod koly automobilové a vlakové dopravy."

Foto: Kroužkování dvou mláďat výra velkého z atypického stromového hnízda u Staňkova.
Kontrola hnízda čápů černých, hnízdo u Města Touškova na umělé hnízdní podložce se dvěma mláďaty a jedním rodičem.
Autor Bohumil Mášek.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT