Silvestry ve světě, jaké jsou?

31.12.2010 10:09

Zatímco u nás ještě nebyla slavná půlnoc, kdy přijde nový rok 2011, leckde už mají ohňostroj i velkolepou show za sebou. Třeba v Austrálii už slavili ve 14 hodin našeho času.

ohňostroj 038

Oslavy posledního dne roku bývají ve velkých městech velkolepé. Vypátrali jsme pro vás, jak se slaví či slavilo ve velkých městech světa jako Londýn nebo Paříž. Například v Austrálii už mají půlnoční oslavy za sebou.

Jak se slaví Silvestr v New Yorku?

V New Yorku začíná Nový rok velkým třeskem na Times Square, kde se tisíce lidí sejdou, aby společně sledovali sestup obrovské, krásně osvětlené koule ze které vylétnou miliony konfet přesně o půl noci. Oslava na Times Square je zdarma! V tomto ročním období je toto město kouzelně vyzdobené. Další tradicí je Midnight Run, mini maraton kde se na trati dlouhé 6 km budete těšit z hudby, maškarních plesů, DJs a ohňostrojů. Vychutnat si nádherné ohňostroje je možné i z Central Parku, místa ze kterého je uvidíte se sty oslavujícími lidmi. Krásný pohled z Centrál Parku je i na Manhattan, tady lze udělat opravdu krásné fotografie ohňostrojů.

Časový posun je tady -6 hodin - silvestr tedy slaví v 6 hodin ráno, kdy bude u nás už 1. ledna

Jak slaví v Sydney, Austrálie

Hlavní australské město si dává na oslavě extra záležet. Na sto tisíc pyrotechnických efektů, šedesát kilometrů kabelů a čtyřicet mistrů světelných kouzel na noční obloze - to je jen část receptu velkolepé show v Sydney na uvítanou novému roku, který sem přijde o deset hodin dřív než do České republiky. Hlavním dějištěm oslav je každoročně sydneyský záliv s Harbour Bridge, kterému už několik desetiletí dělá společnost elegantní budova opery. Ohňostroj přichází o půlnoci. Z četných lokalit v zálivu - včetně šesti lodí a sto dvanácti bodů na slavném mostě - k nebi se vší parádou pyrotechnici, a ovšem také počítače, vystřelují všechny ty tuny a tuny rachejtlí a světlic. Celá přehlídka je doprovázena hudbou, přenášenou rozhlasem a televizí. A tak i ti, kteří se nechtějí tísnit v davu slavících v samotném zálivu, si mohou celou show užít se vším všudy.

Časový posun je +10 hodin takže půlnoční oslava je u nich ve 14 h našeho času!

Jak slaví Paříž?

Na Nový rok je Paříž opravdu slavnostní a okouzlující. Statisíce světel osvětlují celé město a jeho památky. Ve Francii je tradicí na Silvestra venkovsky stolovat. Téměř všechny restaurace v Paříži připravují speciální novoroční menu. Slaví se s výborným šampaňským nebo chutným drinkem vin chaun (svařené víno). Silvestr je velkolepou párty na Champs Elysees. Odtud lze sledovat úchvatný ohňostroj v okolí Eiffelovy věže, která je také slavnostně osvětlena. Další možností je oslava v Disneylandu Paříž. Je zde plno blikajících světel, sníh padající na Main Street a nejlepší ohňostroj jaký jste kdy viděli. Pro děti je vstup do parku zdarma. Pokud máte rádi operu navštivte Operu Bastille. Program není nejlevnější, ale stane se nezapomenutelným zážitkem díky show s hudbou, tancem a zpěvem.

Časový posun není, proto mají půlnoc stejnou, jako u nás.

Jak slaví Vídeň?

Město zažije poprvé ohňostroj a také bohatý taneční program. Vídeňská ulice Příkopy neboli Graben se změní v největší plesový sál Vídně. Bude se tu trénovat a tančit valčík. Kurzy nabízejí vídeňské taneční školy. V tříčtvrtečním taktu se pak ponese první čtvrthodina roku 2011 před radnicí, u svatoštěpánského dómu a na dalších místech. Novinkou je půlnoční ohňostroj na náměstí Hrdinů (Heldenplatz), který město pořádá poprvé. Vídeňané si tradičně také nadělují drobnosti, které nosí štěstí jako např. kominíčci či prasátka.

Časový posun není.

Kam v Tokiu?

Krásný výhled skýtá Tokio Tower, ale pozor, několik hodin před půlnocí se uzavírá její nejvyšší část a dostanete sejen na nižší část a to ještě za vstupné. Krásný výhled vám ale naskytně i Raimbow Bridge, který spojuje pevninské Tokio s ostrovní čtvrtí. Zda je v Tokiu velký ohňostroj se nám nepodařilo vypátrat, ale loňské oslavy byly bez velkolepé akce města. Japonci jsou totiž zvyklí slavit doma v soukromí a obvykle v místě, odkud pochází.

Časový posun +8 hodin takže slaví půlnoc v 16 hodin našeho času!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT