14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Staročeské vepřové hody provoní Boleveckou náves
V sobotu to na statku U Matoušů na Bolevecké návsi zavoní! Od 10.00 hodin provoní selské stavení jitrnice, jelita a další dobroty neodmyslitelně spojené se staročeskou zabijačkou. To vše za doprovodu živé hudby.

Naši předkové, kteří si během zimních měsíců užívali více klidu a hojnosti, věděli, že je třeba před dalším jarem a novou těžkou prací nabrat sílu. Ke každému gruntu tehdy patřila zabijačka a jednu takovou staročeskou si budete moci užít i vy o víkendu v Plzni!
Zimní období zabijaček trvá až do masopustního úterý. Po něm následuje Popeleční středa, tedy konec hodování a radovánek až do Velikonoc. Na Bolevecké návsi v Plzni zavoní vepřové už tuto sobotu 22. února.
Na Staročeské vepřové hody můžete dorazit na statek U Matoušů, který je typickým selským stavením, k jehož tradicím neodmyslitelně zabijačka vždy patřila. Hodovat se bude U Matoušů od 10.00 hodin dopoledne až do 17.00 hodin odpoledne.
Těšit se můžete na jitrnice, jelítka, tlačenku, ovar, zabíjačkovou polévku a mnoho dalších pochutin. A protože nejen slaným je člověk živ budou i koláče, koblížky, štrůdl a kremrole. Pít se bude pivo, ale také medovina, svařák a mošt. Připraveny budou i projížďky na koni. Celý dne bude provázet živá hudba.