Svatomartinské víno - jaké je a kde má původ?

11.11.2011 21:54

Právě 11. listopadu se ochutnává na mnoha místech první letošní víno. Kam sahá původ Svatomartinského vína a co je to vlastně za víno? To zjišťoval QAP přímo ve vinotéce.

Kdo by někdy neslyšel o Svatomartinském víně? QAP se poohlédl za historií tohoto mladého vína a také po jeho tradici. Jaké je a proč Svatomartinské? Může to být každé mladé víno? To ví QAP od nejpovolanějšího, od vinaře z vinotéky.

Každoročně 11.11. v 11 hodin a 11 minut se ochutnává první Svatomartinské víno. "Jde o první víno z letošní sklizně, o takzvané mladé víno, které je charakteristické svou vůní a živostí," popisuje Luboš Chocholoušek z vinotéky Dionýs. A co je to taková živost vína? Když se řekne, že je víno ´živé´, znamená to, že promlouvá nejen vůní, ale také svěžestí. A o vínu se nedá říci, že je svěží, proto se používá termín ´živé´.

Svatomartinské víno je lehké barvy, a i díky své aromatické chuti a kyselince se hodí k široké škále pokrmů tradiční české i moravské kuchyně.

Značka Svatomartinské víno

Ne každý ale může prodávat přímo mladé víno jako Svatomartinské. "Víno musí nejprve projít degustační komisí ve Valticích, aby mu mohla být udělena značka Svatomartinské," vysvětluje Chocholoušek.

Na myšlenku mladého vína datovaného právě na sv. Martina přišel v roce 2000 valtický vinař Jiří Kopeček. Nechal si registrovat ochrannou známku s názvem ´Svatomartinské´. Myšlenka se zalíbila celé vinařské obci, proto po určitých peripetiích odkoupil v roce 2005 značku ´Svatomartinské´ Vinařský fond. Ten stanovil pravidla pro výrobu svatomartinského, která jsou platná pro všechna vinařství, jež mají zájem uvést toto víno na trh.

Letošní sklizeň je podle odborníků skvělá

Už podle první ochutnávky mladého vína se dá určit, jaká bude celá úroda. Kvalitní Svatomartinské je totiž předzvěstí svělého ročníku. Vínu letos pomohl teplý podzim, a tak se sklízely hrozny, jejichž mimořádná kvalita už tu dlouho nebyla. Výsledkem je neobyčejná chuť vína.

Historie ochutnávek mladého vína

Podle historických podkladů se pilo víno mladé, v oněch dobách ještě nebylo Svatomartinské, vždy ihned po sklizni. A tradičně se k němu hodovalo a tradičním pokrmem byla a stále je husa. Proč právě husa a víno?

Po řadu staletí byl podle katolických pravidel 11. listopad dnem, po němž začínal čtyřicetidenní půst, končící o Vánocích. Svátek svatého Martina byl tedy poslední příležitostí k hodokvasu a veselici. Zároveň byl tento den tradiční uzávěrkou ročního hospodářského cyklu, uzavírka nových smluv a platba dluhů za smlouvy staré. A právě husa patřila mezi platidla v naturáliích. Dodnes proto patří husa na martinský stůl a spolu s ní i mladé tedy Svatomartinské víno.

My jsme otestovali například Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké 2011 rosé
Pochází z podoblasti Znojemská, obec Dolní Kounice, alkoholu má 11,7%; zbytkového cukru 8,7 g/l. Nechybí ani kyselinka, které je v něm 8,0 g/l.
Charakteristická pro toto víno je vyšší, růžově malinová barva, elegantní ovocná vůně připomínající lesní plody, maliny či jahody, chuť je šťavnatá, lahodně sametová s příjemně elegantní dochutí. Doporučuje se podávat k mořským plodům, rybím pokrmům či k jemné zvěřinové paštičce. Podávejte vychlazené na 8-10°C.

Martinské víno doporučujeme ochutnat, ale pozor, nesmí se dlouho skladovat, nejde o archivní víno! Doporučuje se vypít zhruba do Vánoc.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT