Techmania představí skafandr na let ke kometě

26.09.2014 17:49

Speciální skafandr určený pro simulovaný let dětské posádky ke kometě bude představen v rámci Noci vědců v budově plzeňské strojní průmyslovky v pátek 26. září.

P9261446

Mladí kosmonauti se chystají ke kometě. Uzávěrka přihlášek pro simulovaný let dětské posádky ke kometě se blíží. Techmania představí skafandr, který budou mít kosmonauti na sobě, v pátek 26. září na Noci vědců.

"Skafandr, v němž mladí kosmonauti vykročí na povrch komety, jsme objednávali v zahraničí. Dnes přicestoval do Česka a zítra se těšíme, až ho poprvé ukážeme veřejnost. Kdo je na něj zvědavý, nechť přijde na Noc vědců v Plzni do budovy strojní průmyslovky," uvedla ve čtvrtek 25. září tisková mluvčí Techmanie Markéta Čekanová.

Pořadatelům soutěže, Techmanii Science Center a časopisu Vesmír, se scházejí přihlášky od dětí z celé republiky.

"Největší radost máme z toho, když v přihlášce čteme poznámku: kamarádům se vaše soutěž moc líbí a taky se přihlásí," říká Marek Janáč z časopisu Vesmír a připomíná, že uzávěrka přihlášek je 30. září.

Výběrem dětské posádky projde pět nejlepších, kteří splní podmínky mise. O tom, kdo to bude, rozhodne tříčlenná odborná porota složené z jaderné fyzičky Dany Drábové, astrofyzika Jiřího Grygara a kosmického psychologa Radvana Bahbouha. Vybraní kosmonauti ve dnech 1. – 3. listopadu absolvují předletovou přípravu s vědeckými pracovníky z tematicky příbuzných oborů. Poté se v simulovaném letu vydají ke kometě, na jejímž povrchu přistanou, odeberou vzorky, zanechají zprávu pro budoucnost a v návratovém modulu přistanou na Zemi. Následně se přesunou na palubu letadla, které jim, nyní již skutečně, v tzv. parabolickém letu, umožní zažít stejný stav beztíže, jaký na kosmonauty čeká ve vesmíru.

Celá akce se odehrává v roce 2021, v době, kdy součástí běžného života budou čím dál tím více sofistikovanější technologie.

Letu v rámci expedice vesmír se mohou zúčastnit zájemci, kteří nejpozději 30. září letošního roku dovrší věk 10 až 15 let, vyplní na stránkách expedice.vesmir.cz elektronickou přihlášku a navrhnou v ní projekt, který je realizovaný během 60 sekund stavu beztíže. K realizaci smějí využít čtyř pomocníků a nevýbušného, netoxického materiálu, který se vejde do jediné igelitové tašky, již je schopen unést jediný člen týmu finalistů.

Odborná porota vybere do 25. října třicítku finalistů, kteří se 31. října zúčastní jednodenního semifinále soutěže v Plzni. V semifinále bude vybrán a téhož dne v podvečer vyhlášen pětičlenný tým finalistů, který ještě téhož večera začne s předletovou přípravou.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT