Turistka vyfotografovala na Šumavě raritu - tři losy najednou

04.10.2012 8:05

Turistka jela po silnici u šumavského Lipna a podařilo se jí vyfotit velku raritu. Tři losi najdenou beželi po louce u silnice. Fotka je výjimečná nejen pro autorku paní Alenu Raftlovou ze Středních Čech, ale i pro NP Šumava.

losi na sumave_alena_raftlova
losi na sumave_alena_raftlovalosi na sumave_alena_raftlova1

Velkou raritu vyfotografovala turistka na Šumavě. Aleně Raftlové se podařilo udělat snímek zachycující tři losy najednou.

"Tři losy najednou se podařilo vyfotografovat turistce ze středních Čech. Podle zoologů a lesníků ze Správy NP a CHKO Šumava je takový snímek raritou, který je na Šumavě k vidění jen zcela výjimečně," informuje Pavel Pěchouček z NP Šumava.

Losi běželi po louce u silnice....

Alena Raftlová vyfotografovala losi při cestě na Lipno za Horní Planou. Losi běželi po louce u silnice. „Nikdo ze spolucestujících samozřejmě nevěřil a nechtěli mi zastavit, nakonec se to povedlo a já je vyfotila," popisuje turistka. „Losi běželi přes louku, asi 150 až 200 metrů od silnice a pak zaběhli do lesa. Bylo to nádherné. Vůbec by mě nenapadlo, že se mi poštěstí něco takového uvidět," líčí nevšední několikasekundový zážitek Alena Raftlová z Libčice nad Vltavou ve středních Čechách.


Vidět tři losi najednou je výjimečné....

Podle lesníků Správy Národního parku Šumava měla autorka snímků neobvyklé štěstí. „Vyfotit jednoho losa to je veliká vzácnost. Fotka třech losů, to už je jedinečná rarita," popisuje Adam Jirsa, zaměstnanec Správy NP a CHKO Šumava, který má péči o jelenovitou zvěř na Šumavě na starost.
„Vyfotit tři losy ve volné přírodě se nikomu ze zaměstnanců ještě nepodařilo. Určitě snímek zařadíme do parkové kartotéky. Je to skutečně výjimečná věc," doplňil Luděk Bufka, zoolog NP Šumava.

Los evropský je vzácný...

Los evropský (Alces alces) žije na Šumavě zhruba od začátku 90. let minulého století. Pro život si vybral část Šumavy, která je relativně málo turisticky zajímavá, nežije v těch nejnavštěvovanějších lokalitách jako je Modrava nebo Kvilda. „Žije v jihočeské části Šumavy mezi Lipnem a rakouskou hranicí. Tam turistů ani stálých obyvatel mnoho není. Navíc tam má velmi příhodné biotopy, kterými jsou podmáčené louky, opuštěné vesnice, které zarůstají měkkými dřevinami, jako jsou vrbičky, a ty mu louží jako hlavní zdroj potravy," uvádí Josef Majer, referent CHKO Šumava v Horní Plané, kde se losi nejčastěji vyskytují. „Jen losa uvidět je opravdová vzácnost. Stalo se mi to jen několikrát. Pravidelně ale kontroluji jeho stopy, známky po okusu a trus," uvádí Josef Majer.

Los evropský sice původně ve střední Evropě žil, ale v 15. století byl vyhuben. Na Šumavu po zprůchodnění hranic před 20 lety připutoval z Polska a na Šumavu dorazili přes Vysočinu. Na pravém břehu Lipna nyní žije kolem 15 jedinců. Los evropský je největším volně žijícím kopytníkem v Česku. Jde o velmi plaché a obezřetné zvíře, které se pohybuje převážně v noci. Z největších savců žije v šumavském národním parku ještě například jelen evropský, srnec obecný nebo rys ostrovid.

S losem evropským se také mohou setkat návštěvníci Informačního střediska šumavského parku ve Stožci na Prachaticku. Od roku 2009 tu stojí téměř dvoumetrový exponát vycpaného jedince. V roce 2003 ho srazilo osobní auto u Přední Výtoně na Českokrumlovsku. Zvíře po střetu s automobilem zahynulo. „Tehdy jeho váha dosahovala zhruba půl tuny. Šlo o dospělého jedince vysokého 170 centimetrů," říká Pavel Pechoušek, mluvčí NP a CHKO Šumava.

Losi se hojně vyskytují zejména v severských zemí. Například ve Finsku si na ně řidiči dávají velký pozor. Kvůli srážkám s těmito zvířaty velikosti krávy ročně zahynou desítky řidičů. Běžné jsou v této zemi dopravní značky upozorňující na výskyt losů.

Foto: Alena Raftlová, zdroj www.npsumava.cz 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT