V Masných krámech začala unikátní výstava o architektuře SIAL

19.01.2012 19:19

V Masných krámech v Plzni máte od čtvrtka 19. ledna možnost vidět další unikátní architektonickou výstavu. Výstava SIAL představuje tvorbu Sdružení inženýrů a architektů Liberec, tedy mimo jiné autorů televizního vysílače na Ještědu, obchodního domu Máj a dalších významných československých staveb!

Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Otakr Binar a další, Televizní vysílač na Ještědu
Emil Přikryl, Konzulát ČSSR v Šanghaji, 1989Jiří Suchomel, Česká bouda na Sněžce, 1986Helena Jiskrová, Interiér pavilonu Panama Exhibition, 1966 Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Otakr Binar a další, Televizní vysílač na Ještědu Karel Hubáček, Otakar Binar, Ludmila Švarcová, Koncertní síňKarel Hubáček, Miroslav Masák a další, Obchodní dům Ještěd Michal Brix, Martin Rajniš, Lineární nosiče, Praha, 1978Miroslav Masák, Martin Rajniš, John Eisler, Obchodní dům MájOtakar Binar, Interiér restaurace hotelu Ještěd, 70. létaVáclav Králíček, Karel Hubáček, Jiří Hakulín, Divadlo Husa na provázku

Výstava SIAL, která představuje tvorbu Sdružení inženýrů a architektů Liberec, začala ve čtvrtek 19. ledna v Plzni.

Západočeská galerie zve do Masných krámů na unikátní výstavu, která nabízí pohled na tvorbu libereckých architektů, kteří výrazně ovlivnili československou architekturu. Jistě všichni znají televizní vysílač na Ještědu, pražský obchodní dům Máj nebo Kotva. Jak vznikaly, se máte možnost dozvědět na výstavě, která bude v Plzni k vidění do 15. dubna 2012!

Výstava v Západočeské galerii představuje tvorbu SIALu komplexně. "Z hlediska instalace lze hovořit o multimediální prezentaci. Návštěvníci totiž uvidí 35 originálních plánů a 14 dobových i nových modelů staveb, mezi nim například vysílače na Ještědu, obchodního domu Máj nebo České boudy na Sněžce. Pětadvacet klíčových projektů dokumentujeme na 33 velkoformátových bannerech," řekl autor architektonického řešení výstavy Jakub Potůček s tím, že výstavu doprovází reprezentativní publikace. "Zrod SIALu je úzce spjat se společenským klimatem v 50. a 60. letech. Nástup stalinismu v Československu v roce 1948 vedl v architektuře ke zrušení soukromých ateliérů, architekti museli přijmou zaměstnání ve státních projektových ústavech, Stavoprojektech. A v libereckém Stavoprojektu se zformovala skupina architektů a konstruktérů zapálených pro svou práci. Využila liberální poměry před sovětskou invazí v srpnu 1968, odešla ze Stavprojektu a v letech 1968 - 1971 existovala pod názvem SIAL. Vůdčími osobnostmi sdružení hledajícího východiska architektonické tvorby v technických inovacích, byli architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák a statici Zdeněk Patrman a Václav Voda."

"Přínos SIALu pro českou architekturu 20. století netkví jen ve zprostředkování tendencí, které se neslučovaly či přímo byly v rozporu s oficiální doktrínou, nýbrž i ve vytvoření invenčního a svobodomyslného prostředí, zaštitovaného osobností Karla Hubáčka," sdělil autor koncepce výstavy Rostislav Švácha a pokračoval: "Právě v tomto prostředí se mohlo zrodit klíčové dílo české architektury druhé poloviny 20. století, Hubáčkův a Patrmanův televizní vysílač s hotelem na Ještědu, který ještě před dokončením získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů."

Výstavu, která potrvá do 15. dubna 2012, doplní také komentované prohlídky s Jakubem Potůčkem v úterý 14. února a v úterý 10. dubna, vždy od 17 hodin.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT