V plzeňské ZOO už žijí i dva noví dikobrazi kuandu!

26.10.2011 14:12

Plzeňská ZOO chová poprvé ve své historii jihoamerické stromové dikobrazy kuandu obecné! Je tak druhou ZOO v ČR, která se jimi může pochlubit!

a6
aa1a2a3a4a5a6a7

Zoologická a Botanická zahrada Města Plzně je teprve druhou českou ZOO, ve které žijí kuandu, tedy jihoameričtí dikobrazi stromoví!

"Kuandu patř mezi nejvýraznější přírůstky podzimu v zoo, jsou to dva samci jihoamerických stromových dikobrazů, kteří se zabydleli se v tropickém pavilonu Z ve společné jihoamerické expozici s nočními opicemi mirikinami a pásovci štětinatým," prozradil Martin Vobruba z plzeňské ZOO s tím, že v České republice je chová a množí pouze zlínské zoo na Lešné, v Evropě jej chová dle webu zootierliste.de jedenáct zoo, zato v USA a Kanadě přes 50 zoologických zahrad. "Naši samečkové se narodili v německé zoo Frankfurt."

Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Jeho starší české označení zní bodlinatec chápavý. Má totiž ovíjivý ocas. Ve dne spíše odpočívá, v noci vyráží na výpravy. Kuandu obecné a urzony kanadské popsal již Carl Linné v roce 1758, urzonovití tvoří čeleď o 12 druzích.

"Plzeňská zoo tak nyní chová 5 forem dikobrazovitých hlodavů. U sibiřského srubu klasické dikobrazy běloocasé, v pavilonu nosorožců dikobrazy neboli osináky filipínské, v africkém nočním pavilonu osináky africké a v severomaerických expozicích blízko rysů stromové urzony kanadské," vypočetl plzeňské dikobrazy Vobruba.

Kuandu jsou podle jejich ošetřovatelek velmi společenští. "Mysleli jsme, že budou takoví  introvertní, někde zalezlí a vylezou jen na krmení, ale dokážou opravdu přijít a vyžadujou společnost. Kdyť tam člověk přijde, tak je má hned za zády a vyžadujou pozornost," smála se Alena Faflíková. "Jak má takový ten nosánek, srandovní bambulku, to je místy duté, oni okalizují a díky tomu vydávají lepší zvuky, hodně jednodušše řečeno. Je to takové zvláštní pískání."

V přírodě si kuandu dopřávají různé plody i menší obratlovce. "Milujou mrkev, brokolici, kedluben. Nepohrdnou banánem, ale ten jim dáme jen příležitostně. A musíme dávat pozor, aby jim je mirikiny nebraly, byly by pak přecpané, takové neexpoziční!"

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT