QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

11.05.2025 21:45

Viktorka podlehla Baníku 1:2

Viktoria Plzeň se v neděli 11. května utkala na domácí půdě s Baníkem Ostrava. Jedinou plzeňskou branku vstřelil Václav Jemelka.

 

V Plzni se bude pozorovat srpnová obloha s padajícími hvězdami

02.08.2014 8:00

Při druhém prázdninovém pozorovacím týdnu plzeňští hvězdáři ukážou zájemcům noční nebe i s jeho zajímavými objekty. Přinášíme přehled pozorovacích míst v Plzni.

Srpnovou noční oblohu mají lidé spojenu hlavně se známým meteorickým rojem Perseid. Nejen kvůli „padajícím hvězdám“ stojí za to zvednout hlavu.

Při druhém prázdninovém pozorovacím týdnu plzeňští hvězdáři ukážou zájemcům noční nebe i s jeho zajímavými objekty. Vysvětlí, jak se orientovat na letní obloze, i jak najít radiant srpnového meteorického roje - Perseid. V dalekohledu ukážou hvězdokupy a další objekty vzdáleného vesmíru a vysvětlí též, jak a kdy pozorovat meteory. To vše tentokrát na čtyřech pozorovacích místech v Plzni s výkladem u astronomických dalekohledů.

"Perseidy patří k těm vydatnějším rojům, a díky tomu, že jejich maximum přichází mezi 11. a 13. srpnem, přilákají obvykle k pozorování oblohy i úplné laiky," říká ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík.

"Pro pozorování dalekohledem začínají být zajímavé planety Uran a Neptun, jejichž pozorovací podmínky se budou postupně zlepšovat," dodává Honzík.

Pozorování vždy doplní krátký výklad k objektům, souhvězdím i meteorickým rojům. Nejlepší pozorovací podmínky pro pozorování hvězd a pro orientaci na obloze jsou v rámci Plzně na stanovišti Sylván, kam přišlo na červnové pozorování nejvíce lidí.

"Pro každého účastníka pozorování máme připravenou jednoduchou mapu srpnové hvězdné oblohy a popis nejzajímavějších bodů na ní," doplňuje zástupce ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Ondřej Trnka. Pro vážné zájemce bude k dispozici také tzv. otočná mapa hvězdné oblohy, což je jednoduchá pomůcka, na které si můžete nastavit právě viditelnou část oblohy nad vámi podle aktuálního data a času.

Pozorování budou probíhat na čtyřech stanovištích v různých částech Plzně od pondělí 4. do čtvrtka 7. srpna, vždy od 20:30 hodin přibližně do 22.00 hodin ovšem jen za bezoblačné oblohy.

"Veškeré termíny i polohy pozorovacích míst v Plzni naleznou zájemci na stránkách Hvězdárny a planetária Plzeň, kde se v kalendáři přibližně 1-2 hodiny před začátkem pozorování rozsvítí jako semafor ukazatel stavu rozhodnutí informující o tom, zda mají zájemci na zelenou vyjet na pozorování, nebo zda dostalo pozorování kvůli oblačnosti na obloze červenou," vysvětluje Radka Žáková, která má na starosti propagaci Hvězdárny a planetária Plzeň.

Pozorování jsou zdarma, na přisvícení papírových podkladů doporučují plzeňští hvězdáři vzít s sebou zastíněnou baterku, nejlépe s tlumeným červeným světlem.

Podívejte, na jakých místech v Plzni můžete pozorovat oblohu:

Po 4. srpna – Skvrňany, konec Pecháčkovy ulice

Út 5. srpna – Sylván, u rozhledny, ul. Pod Sylvánem 

St 6. srpna – Bory, na bývalém heliportu FN Bory, naproti Transfuzní stanici

Čt 7. srpna – Lochotín, bývalá točna tramvaje, Lidická-Mozartova ul.

FOTO: Jiří Polák

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima