08.05.2025 22:27
Vzpomínková akce v Kyšicích završila oslavy osvobození na Plzeňsku
Přinášíme fotky
08.05.2025 22:27
Přinášíme fotky
08.05.2025 15:00
07.05.2025 12:00 07.05.2025 20:18
Dvě nové kešky - schránky pro geocaching najdou nově kešeři i v pivovaru Plzeňský Prazdroj. Schránky uchovávají i pivní známky, které mohou kešeři vyměnit v některých restauracích za pivo.
Dvě nové kešky - schránky pro geocaching najdou nově kešeři i v pivovaru Plzeňský Prazdroj. Schránky uchovávají i pivní známky, které mohou kešeři vyměnit v některých restauracích za pivo.
Geokešeři najdou poklad i v Plzeňském Prazdroji. Pivovar pro ně ve svém areálu umístil dvě nové geocachingové schránky, takzvané kešky.
"Plzeňští geokešeři nás požádali o spolupráci," uvedl Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje s tím, že příznivci plzeňského piva budou moci najít přímo v pivovaru na zadaných souřadnicích kešku s unikátní pivní známkou. "Tu pak mohou směnit za pivo Pilsner Urquell v několika plzeňských restauracích."
"Poklady pro kešery se v pivovaru objeví poprvé v pátek 25. března. Vedle standardního zápisníku – logbooku, kam se zapíše každý nálezce, budou ukrývat i pivní známky Pilsner Urquell. Pivní známky, které dostávali v minulosti zaměstnanci pivovarů ke směně za deputátní pivo, si mohou objevitelé nechat na památku nebo je vyměnit za pivo v plzeňských restauracích Na Spilce, v Šenku Na Parkánu nebo v restauraci U Salzmannů," uvedl Jurina a dodal, že kešky - jedna tradiční a další takzvaná multikeška, budou v pivovaru natrvalo. Pivní známku získá prvních 150 objevitelů, poté je pivovar vymění za jiné poklady.
„O uschování geocachingové schránky v pivovaru přemýšlíme už dlouho. Ukázalo se, že i plzeňští kešeři mají o pivovar zájem a přišli s tím, že tohle plzeňské rodinné stříbro si určitě pozornost zaslouží. Dodatečně jsme navrhli spojení s Velikonocemi, kdy se podle pověstí otevírají poklady. Hledání pokladu v pivovaru je důvodem k návratu pro ty, kteří už u nás byli. Pro hledače kešek z celého světa je to pak o důvod víc, proč přijet do Plzně na místo, kde se zrodilo plzeňské pivo, a spojit návštěvu pivovaru s dobrodružstvím," sdělila Jitka Froydová z Plzeňského Prazdroje.
V nejbližším okolí Plzně jsou více než dvě stovky schránek s ´poklady´. "Hledáním kešek se v Česku baví tisíce lidí a v Česku je ukryto celkem něco okolo 16 tisíc pokladů," uvedli zástupci místní komunity kešařů Václav a Michal s tím, že v okruhu přibližně 7 km od centra Plzně je ukryto něco kolem 250 keší.
Schránka většinou kromě zápisníku obsahuje různé drobnosti na výměnu, nálezce si jeden vezme a jiný na oplátku do schánky uschová. "Jsme zvědavi, jaké poklady od hledačů na oplátku za pivní známky dostaneme. Pokud budou poklady zajímavé, budeme uvažovat o vystavení těch nejkurióznějších," dodala Jitka Froydová.
Co je geocaching?
Je to navigační hra spojující sport s turistikou. Vznikla před deseti lety a nyní ji hrají lidé po celém světě, po kterém je rozmístěno více než jeden milion kešek. V Česku se první cache (keš) objevila rok poté a ve většině případů to bývá plastová krabička, která ukrývá zápisník pro podpis a různé dárky pro objevitele, kteří zde výměnou musí nechat něco svého. Ukryté kešky se hledají pomocí navigace GPS, ale dá se hledat i bez ní s pomocí mapy podle souřadnic zadaných na internetu. Tradiční keška je schránka, jejímž základním rysem je to, že se nachází přímo v místě udaném souřadnicemi. Multikeška se skládá ze dvou nebo více zastávek. Na každé zastávce obvykle dostanete instrukce pro výpočet souřadnic té následující, až se dostanete k souřadnicím finálové schránky.