10.11.2025 14:36
10.11.2025 14:14
Na Borskou přehradu se vrací plovoucí vánoční strom. Kdy se rozsvítí?
10.11.2025 13:22
Muzikáloví herci z DJKT zasadili alej u řeky Mže - FOTKY
V Techmanii uvidíte obří modelovou železnici ze Zababova
Unikátní modelovou železnici obřích rozměrů, která zabírá 320 metrů čtverečných, uvidíte v rámci Dne Železnice v Techmanii v Plzni. Prohlédnout si sem železnici jako vystřiženou z večerníčku Pohádky o mašinkách můžete přijít od soboty 25. do úterý 28. září.
Techmania Science Center v Plzni připravila pro milovníky vlaků a vláčků výjimečnou příležitost. Od sobotu 25. do úterý 28. září zde bude k vidění modelová železnice, a ne jen tak lecjaká, tahle se rozkládá na ploše 320 metrů čtverečných.
Unikátní modelová železnice obřích rozměrů ztvárňuje na 320 metrech čterečných období let 1945 - 1968 a 1968 – 1992, a to s desítkami exponátů - lokomotivami, vagony, nádražními stavbami, tunely a podobně, a stovkami drobných detailů, to vše zasazené umělé krajiny. "Tvůrci expozice, která se v Techmanii představí ku příležitosti Dne železnice v sobotu 25. září jsou modeláři klubu Zababov. Klub, pojmenovaný podle kouzelníka Zababy z Pohádek o mašinkách, patří k nejznámějším v republice," uvedl mluvčí Techmanie Tomáš Moravec a pokračoval: "Pro "Zababov" je typické především to, že jezdí s modely vlaků dle předem připravených jízdních řádků v tzv. modelovém čase, který je až pětkrát rychlejší, než ten skutečný."
Zároveň s modelovou železnicí si v Techmanii můžete prohlédnou i nově zrekonstruované lokomotivy 32 E, takzvanou Velkou laminátku z roku 1953, a 2Elo z roku 1928.









