15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Tipy na výlety s dětmi o velikonočních prázdninách
Velikonoční prázdniny začínají dětem ve čtvrtek 6. dubna. Volno je až do pondělí 10. dubna. Kam s dětmi vyrazit? Kde se zabavit? Máme pro vás tipy na výlety.
Otevírají se hrady a zámky
Vyrazit můžete na hrady a zámky v Plzeňském kraji, které mají o Velikonocích otevřeno. Více jsme psali ZDE.
Na Radyni proběhne v sobotu 8. dubna velikonoční tvoření. S dětmi si pak můžete obejít Skalní stezku pod Radyní. Vede okolím zříceniny hradu, prochází lesy pod Radyní, přes skalní vyhlídky, kolem skal a obnovených studánek. Před časem jsme tento výlet sami absolvovali, celý popis a fotografie najdete ZDE.
V Plzni se s dětmi o Velikonocích nudit nebudete...
Rozhodně doporučujeme navštívit plzeňskou Techmanii, ke které náleží i 3D planetárium. Science centrum připravilo na velikonoční prázdniny tzv. Eggsperimentování. Více jsme psali ZDE.
Do centra města můžete zajít na Velikonoční trhy, které se konají až do pondělí 10. dubna. K tomu se nabízí návštěva jednoho ze dvou muzeí na náměstí Republiky – Muzeum loutek nebo Muzeum strašidel.
Muzeum loutek připravilo 6. dubna od 15 do 18 hodin Loutkářskou dílnu profesora Skupy. Za pomoci lektorek si můžete vyrobit loutky s tematikou Velikonoc, ale i jiné, protože fantazii se meze nekladou. Vstupné do dílny je zdarma, výroba loutky stojí 20 Kč.
A sázkou na jistotu bude určitě plzeňská zoologická a botanická zahrada. Od 7. do 10. dubna probíhá trdiční akce na statku s názvem Velikonoce na Lüftnerce.
I v Plzni můžete s dětmi vyrazit na zajímavou procházku. Je tady mnoho naučných stezek. Sigmondova naučná stezka vás provede lesem po cestách v okolí Boleveckých rybníků a nabídne i zastávku u unikátní kolomazné pece. Na stezce je celkem 15 zastavení, první se nachází na konečné tramvaje číslo 4 na Košutce. Celý popis výletu najdete ZDE.
Kolem boleveckých rybníků se můžete vydat za Spejblem a Hurvínkem. Popis výletu i fotky najdete v našem článku, který jsme přinesli v době, kdy vznikly na okruhu nové sochy - ODKAZ.
Do plzeňských Litic na naučnou stezku Dubová hora...
Na stezce dlouhé 1,6 kilometru je celkem 8 zastavení. Trasa stezky začíná na vyhlídce na Dubové hoře, kde je krásný výhled na přehradu i Plzeň. Končí na cestě vedoucí ke Kotkově chatě. Cesta je zpevněná, můžete sem vyrazit i s kočárkem.
Najdete tu infotabule s jednotlivými úkoly, u kterých se s dětmi určitě zdržíte. Počítejte tak, že i tuto krátkou trasu půjdete s malými neposedy zhruba dvě hodinky. Děti postupně poznávají stopy zvířat, listy stromů, zjistí proč smrky schnou, hledají ptáky v korunách stromů apod.
Procházku si navíc můžete prodloužit a zajít i na tzv. Pomologickou stezku.
„Po absolvování trasy naučné stezky Dubová hora se vraťte ke hřbitovu po trase Pomologické stezky. Ta vede za nově postavenými domky v souběhu s ulicí V Aleji až k začátku naučné stezky Dubová hora. Na její trase je i odpočívka s lavičkami a infotabulí, která je věnována starým odrůdám ovocných stromů. Je tu vysazeno 56 stromů, hlavně jabloní, ale také třešní a slivoní. Celý okruh má pak dohromady 2,4 kilometru,“ radí Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.
Do Sušice na koupání i procházku
Dalším tipem je výlet do Sušice. Děti se vyřádí ve zdejším plaveckém bazénu s tobogánem a divokou řekou. Otevřeno je po celé velikonoční prázdniny. Před návštěvou bazénu si můžete vyrazit na procházku.
Jako na dlani budete mít Sušici, když vyrazíte na Andělíček. Ke kapli, která je dominantou města Sušice, se dostanete přímo z centra, z nábřeží řeky Otavy, a dojdete tam jak po směrovkách obydlenou částí nebo i po stezce, která začíná pod jezem. "Andělíček" leží asi 85 metrů nad Sušicí a je vidět téměř ze všech stran. Pokud se vydáte přes okrajovou část města, čeká vás na závěr zhruba 150 schodů, ale odměnou je nádherný výhled do krajiny i na město a to i v případě, že nebude zrovna slunečné počasí.
Přímo v Sušici a okolím vede řada naučných zajímavých stezek, které jsou vhodné pro děti, jsou součástí tzv. Sušické pavučiny. Například tříkilometrová stezka s názvem Zábavné putování podél řeky Otavy nebo naučná stezka Hrátky se zvířátky.
12 kilometrů od města Sušice leží Žihobce, kde se můžete projít zámeckým areálem. Tady je okružní stezka Netopýřím parkem. Také tento výlet jsme osobně absolvovali a můžeme doporučit. Podrobnosti najdete v článku.
Do přírody na Šumavu
Černé jezero nebo Čertovo jezero zná téměř každý. Byli už jste ale u Prášilského jezera? Tento tip na výlet najdete ZDE. Z Prášil můžete vyrazit i k jezeru Laka a k zaniklým obcím na Šumavě. V tomto článku popisujeme krásný výlet Šumavou - z Prášil přes zaniklé obce a jezero Laka na Hůrku.
Nenáročný výlet můžete absolvovat u našich sousedů. Malé Javorské jezero je krásné v každém ročním období. K jezeru vede hned několik tras, my jsme pro vás vyzkoušeli cestu z Mooshütte. Popis celého výletu najdete v článku.
NS Žďár. Přes Americkou zahradu, kolem rozhledny Bolfánek
Pohodová naučná stezka na Chudenicku se dá absolvovat v každém ročním období i s menšími dětmi. Její délka je zhruba 5 kilometrů, vede lesoparkem po upravených cestách. Více najdete v článku.
foto: QAP.cz