Vrcholem Smetanovských dnů bude koncert Smetana & Dvořák Gala

20.02.2011 9:30

Vystoupením Symfonického orchestru hlavního města Prahy s dirigentem Jiřím Koutem vyvrcholí ve středu 23. února 31. Smetanovské dny v Plzni. Koncert se koná v Měšťanské besedě.

Jiří Kout, dirigent

Ve středa 23. února vyvrcholí v Měšťanské besedě 31. Smetanovské dny koncertem Smetana & Dvořák Gala. Začátek je v 19:30 hodin.

Na programu koncertu Smetana & Dvořák Gala jsou Smetanovy skladby Vyšehrad, Vltava a Šárka. Od Dvořáka zazní Symfonie č. 9 "Novosvětská".

Symfonický orchestr hlavní města Prahy FOK oslavil v minulé koncertní sezóně 75. výročí svého vzniku. FOK je předním českým hudebním tělesem, které obohacuje společenský život především české metropole a zároveň na nejvyšší úrovni reprezentuje českou kulturu v zahraničí. Jeho zakladatelem byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Domácím pódiem orchestru se již od počátku stala Smetanova síň Obecního domu. Původně však nebyla aktivita orchestru vymezena pouze koncertní činností - zkratka FOK symbolizuje jeho někdejší aktivity v prvních letech existence (film - opera - koncert). V roce 1952 se orchestr stává reprezentačním koncertním tělesem hlavního města Prahy a získává nový název: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Uměleckou dráhu orchestru zásadně ovlivnily epochy, pod nimiž jsou podepsáni šéfdirigenti Václav Smetáček (v čele orchestru stál v letech 1942 - 1972), Jiří Bělohlávek (1977 - 1989) a Serge Baudo (2001 - 2006). Kromě nich profil tělesa pomáhali utvářet šéfdirigenti Ladislav Slovák, Petr Altrichter, Martin Turnovský, Gaetano Delogu i další dirigenti, kteří s orchestrem dlouhodobě spolupracovali, zejména Václav Neumann, Zdeněk Košler a Vladimír Válek. Od koncertní sezóny 2006/2007 je šéfdirigentem a hudebním ředitelem orchestru Jiří Kout, čestným dirigentem zůstává Serge Baudo.

Jiří Kout je v současné době jedním z našich mezinárodně nejproslulejších dirigentů. Svou uměleckou dráhu nastoupil v roce 1964 v Divadle  J. K. Tyla v Plzni. Brzy přišel i první výrazný úspěch v zahraničí, když v roce 1965 zvítězil v mezinárodní dirigentské soutěži v Besançonu. Po úspěšném hostování v Německé opeře na Rýnu v Düsseldorfu se nakonec v roce 1978 rozhodl ke stálému působení v düsseldorfském souboru a odešel z vlasti. Dále působil jako ředitel opery v Saarbrückenu a Lipsku, od roku 1990 jako hlavní dirigent Deutsche Oper v Berlíně. Proslul zejména jako dirigent Wagnera, Strausse a Janáčka.

Dalším vrcholem Smetanovských dnů bude v pátek 25. února koncert finské rockové kapely Apocalyptica. Už o den dříve bude zahájeno odborné mezioborové sympozium na téma "Naše Itálie, stará a mladá Itálie v české kultuře 19. století". Ve čtvrtek 24. února a v pátek 25. února začnou rovněž tři výstavy tématicky zaměřené na Itálii.

Zdroj: Měšťanská beseda Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT