Výstava kaktusů končí ve středu v Plzni

15.06.2010 19:24

Každoroční výstavu kaktusů a sukulentů uspořádal opět Klub kaktusářů Plzeň. V Křižíkových sadech můžete ještě ve středu 16. června naposledy obdivovat ty nejkrásnější a nejzajímavější kousky. A dokonce si můžete i některé odnést domů, výstava je totiž prodejní.

 Václav Rous nám ukázal jeden z nejvzácnějších kaktusů výstavy.
Tradiční výstava kaktusů se v Plzni koná od 12. do 16. června v Křižíkových sadech. Kaktusy mají nádherné květy.  Výstava je prodejní, zájemci vybírají z mnoha druhů kaktusů.  Václav Rous nám ukázal jeden z nejvzácnějších kaktusů výstavy.  Vybrat si do své sbírky přišla i paní Edita z Plzně.  Kaktusářskou výstavu navštíví každým rokem kolem tisícovky lidí.  Jaroslav Souček vyrábí keramiku pro kaktusy, bonsaie a sukulenty.  Obrovský stan plný kaktusů v sadech určitě neminete.  Na výstavě představuje svou chloubu 26 členů Klubu kaktusářů Plzeň.  K vidění jsou vedel kaktusů i sukulenty.  Václav Pittr říká: "Za kaktus se neděkuje, to by Vám nerostl, stejně jako květina." 1213

Ještě ve středu 16. června můžete od 9 do 19 hodin v Křižíkových sadech v rozlehlém stanu navštívit tradiční výstavu kaktusů Klubu kaktusářů Plzeň. Výstavu kaktusů pořádá klub pravidelně každý rok v červnu.

"Sdružujeme 130 kaktusářů z celého Plzeňského kraje a tady na výstavě představuje své kaktusy 26 členů," uvedl člen výboru klubu kaktusářů Václav Rous. "V dnešní době už není raritou mezi kaktusy v podstatě nic, protože jsou běžně dostupné všechny druhy kaktusů, ale některé exempláře tady jsou skutečně mimořádné, to znamená, že je ostatní kluby nemají. Například tento ferocactus diguetii předsedy klubu Petra Česala. Jsou snad jen dva exempláře v západních Čechách!

Na výstavě si mohou lidé kaktusy i kupovat

"Výstava trvá vždy pět dní a každý rok ji navštíví průměrně k tisícovce lidí. Někdo nakupujeme ve velkém, někdo se přijde jen podívat a obdivovat Dělávali jsme ji dříve na Mikulášském náměstí, poslední tři roky tady v sadech, ale kde bude příští rok, zatím nevíme. Tady se má stavět galerie, snad najdeme vhodné místo," doufají kaktusáři a Václav Rous dodává, že ne všichni milovníci kaktusů jsou pochopitelně členy klubu. Výhody členství jsou ale veliké. "Další naší pravidelnou akcí je kaktusářské kolokvium - sympozium o kaktusech a sukulentech, ale to je spíše pro odbornou veřejnost. Letos se koná 11. září. Pak pořádáme samozřejmě pravidelná setkání klubu, různé zájezdy a podobně. Výhody členství v klubu jsou jasné, předáváme si zkušenosti a rady. Někteří členové občas vyrazí do Ameriky, protože kaktusy jsou americké rostliny, pak si společně promítáme diáky a obdivujeme, vidíme ty kytky v přírodě. V podstatě každý měsíc běží nějaký takový film."

Více informací o plzeňských kaktusářích a akcích, které pořádají najdete na jejich webových stránkách kkplzen.eu

Na výstavě byly k vidění kaktusy i sukulenty. "Rozdíl mezi kaktusem a sukulentem? Kaktusy rostou jedině v Americe a jsou to rostliny, které mají cacti, ze kterého rostou trny, kdežto sukulentní rostliny rostou po celém světě, na všech kontinentch a mají trny podobně jako třeba růže nebo bodlák, to znamená, že vyrůstají z těla bez toho cacti," vysvětlil Rous a dodal: "Kaktusy přitom rostou opravdu v celé Americe, od Patagonie po Quebec. Pěstují se různě, existují takové, které rostou při čtyřiceti stupních pod nulou, třeba v Kanadě a jsou kaktusy velehorských v Andách, Kordilerách, jiné rostou na stromech, další v tropech na ostrovech v Karibiku, v Brazílii, okolo Amazonky, takže ty potřebují velké teplo. My máme obvykle kaktusy z Mexica, Argentiny, to znamená z mírného pásma, jako je tady, u nás."

"Tady na tuto výstavu chodím vždycky v červnu a vždycky něco nakoupím. Je tu pěkná nabídka a jsem spokojená. I dnes jsem si vybrala něco, co mi zatím chybí ve sbírce. Nakupuji hlavně podle toho, co se mi líbí," usmívala se návštěvnice Edita z Plzně. "Doma pěstuji kaktusi, ale nejsem členkou klubu. Uvažuji o tom, ale myslím, že zatím ta má sbírka není taková, abych si troufala."

Ke kaktusu patří pěkný květináček nebo jiná nádoba a ani o ty není na kaktusářské výstavě nouze. Vyrábí je totiž z keramiky jeden z členů klubu, pan Jaroslav Souček. "Dělám keramiku hlavně pro bonsai, kaktusy a sukulenty. Dostal jsem k tomu jednodušše, v době, kdy jsem byl nezaměstnaný, jsem ji prostě začal dělat a nějakou dobu jsme se tím s manželkou i živili, teď už jsem ale v penzi a už keramiku vyrábím jen jako koníčka, pro zábavu," prozradil pan Souček s tím, že sice žije v Plzni, ale dílnu má ve Šťáhlavech. "Na odbyt jdou misky a květináčky hlavně na výstavách bonsaí, kaktusů nebo alpinek."

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT