15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Zbiroh skrývá spoustu tajemství
Na zámku Zbiroh je stále k vidění unikátní výstava o templářích. Navštívit ho ale můžete i poté, co skončí, a určitě nebudete litovat, Zbiroh totiž patří k těm nejtajemnějším zámkům u nás!
Výjimečnou výstavu "Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů" můžete navštívit na zámku Zbiroh. Pro velký zájem byla prodloužena do 10. května! Zámek Zbiroh má ale co nabídnout i sám o sobě! Skrývá spoustu tajemství!
Výstava "Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů" měla být na zámku Zbiroh k vidění do 18. března, pro velký zájem je ale prodloužena do 10. května, více čtěte zde.
Ke Zbirohu se váže spousta tajemných vyprávění. I sama manažerka výstavy o templářích Kateřina Vedralová přiznává, že řada z nich zní zajímavě a může na nic leccos být. "Je zde prý docela sofistikovaný podzemní systém, nicméně jak baron Strousberg, tak další obyvatelé zámku ty podzemní chodby různě zasypávali. Například věž, která patří k nejstarším samostatně stojícím hlásným věžím u nás, tak ta byla přístupná ze svých útrob a Henry von Strousberg ji kompletně celou zasypal a nechal tam přistavět klasicistní schodiště," prozradila.
"Na zámku je studna, o které nikdo neví, jak je hluboká. Má dvojité dno. Jak to tady měly za války SS, tak ji překryli takzvaným falešným dnem. Tady se vypráví, že když do studny hodili kachnu, tak vyplavala ve zbirožském potoce, to znamená, že je to nějak průchodné," neskrýval nadšení nad tajemnými stránkami zámku Josef Brože, který sem zavítal jako externí průvodce mimořádné výstavy. "Když jsem se do ní podíval, není normálně kulatá, je dělaná jakoby do šroubovice. To tajemství není, že by v ní byly duchové, ale nikdo neví, jestli není třeba zaminovaná, ještě od nacistů. Nikdo do toho nechce moc šťouchat, aby třeba Zbiroh nevyletěl do povětří."
Studna patří k původním částem hradu, je stará zhruba 300 let. "Říká se, že je tam umělé, železobetonové dno, které je podminované. Je to zhruba ve dvou třetinách studně, tedy asi ve 110 metrech. Když se spekuluje, co by mohlo být pod ním, protože tam by mělo být ještě dalších 50 metrů, tak nejdivočejší teorie hovoří i o Jantarové komnatě," potvrdila dohady Vedralová a dodala: "Není zrovna bezpečné se tam spouštět, v té hloubce už se mění tlak. Lidé, kteří se tam spouštěli, říkali, že to opravdu není legrace. Celá studna má 163 metrů a vede na úpatí kopce, na kterém zámek stojí."
Pro nacisty byl Zbiroh velmi cenný. Svůj štáb zde zřídili v roce 1943. "Věž stojí na jaspisové skále. Eseseáci za války náhodou zjistili, že jaspis nějak znásobuje schopnost odrážet radiové vlny. Přivezli sem prý nějaký radar na opravu a zjistili, že se jeho síla zvětšila. Odposlouchávali prý odtud celý svět. Dokonce prý zachytili i nějaké signály při bitvě u Kursku," poznamenal Brož s tím, že po válce pak na Zbiroze ´sídlil´ supertajný radiolokátor Tamara a hlídal vzdušný prostor.
Na Zbiroh jezdily a stále jezdí zajímavé osobnosti
Zbirožský zámek by měl být druhým největším zámeckým komplexem v ČR. "Je tu 220 místností," uvedla Vedralová a pokračovala: "Jsou tu dva prohlídkové okruhy, 52 pokojů zámeckého hotelu, dvě restaurační zařízení. Kdo na Zbiroh jezdí? Byl tady nedávno třeba Michal Viewegh s přáteli, jezdí sem spoustu známých lidí. Blízkou přítelkyní majitelů je například Blanka Matragi, která sem zapůjčila svůj autorský porcelán a sklo, původní profesí je totiž sklářka, všechny vystavené věci jsou i na prodej,"
V minulosti si Zbiroh zamiloval například Alfons Mucha, který zde v letech 1912 až 1928 žil a vytvořil zde svou Slovanskou epopej. Zámek také býval a stále je místem, kde se setkávali a setkávají zednáři, řád opředený mnoha tajemstvími, patřívali k němu i Jan Masaryk a Edvard Beneš.