ZOO pokřtila knihu Kolébka plzeňské ZOO 1926 - 1961

15.06.2011 13:58

Ve středu15. června proběhl v plzeňské ZOO křest knihy Kolébka plzeňské ZOO1926 - 1961. Jejím autorem je mluvčí ZOO Martin Vobruba. Kniha hovoří hlavně o původní ZOO v Doudlevcích od jejíhož otevření uplynulo letos 85 let.

qap 012

Velký křest knihy Kolébka plzeňské ZOO 1926 - 1961 proběhl za asistence autora, kmotra a ředitele ZOO ve středu 15. června v plzeňské ZOO. QAP byl u toho.

V roce 2011 uplynulo 85 let od otevření původní ZOO v Doudlevcích. A tak se mluvčí ZOO Martin Vobruba rozhodl, že je ten správný čas napsat o staré ZOO knihu. "Kromě výročí 85 let od otevření původní ZOO si letos připomínáme také 50 let od jejího uzavření," vysvětluje Martin Vobruba. "Jako jedna z mála tuzemských ZOO mohla prožít období první republiky, válečné časy i dobu lidově demokratického zřízení. A právě v tom je její historie unikátní." Dosud bylo o staré ZOO publikováno jen pramálo údajů. "A tak je vydání vzpomínkové knhy vlastně jakýmsi morálním dluhem současníků vůči minulým generacím a celé uzavřené kapitole dějin plzeňské ZOO," myslí si Vobruba.

Dosud nikdy nebylo možné takovouto souhrnnou pamětní publikaci vydat. O daném problému byl veřejně vydán jediný sborník v roce 1936 a později jen stručné odstavce textu, nikdy jako samostatné statě. "Díky mimořádnému pochopení pracovníků Západočeského muzea a Státního oblastního archivu získala ZOO a BZ dispoziční práva na archivní fotografie. Zejména v Archivu města Plzně potom byly nalezeny texty a údaje o této kapitole historie zoo v Plzni," konstatoval mluvčí ZOO a autor knihy. "Publikace ukazuje i odvěkou touhu Plzeňáků po vlastní ZOO již od konce 19. století." O historii staré ZOO, jejím založení i zániku čtěte zde.

Plzeňská zoo navázala publikačně na první brožuru až výroční zprávou za roky 1980-81, ve které zaznívají vzpomínky na doudleveckou zahradu a průvodcem z poloviny 80. let 20. století. Ještě v roce 1998 byl však stav poznání nejstarší historie tristní – hrstka fotografií a Uchytilova brožura. Prostor věnovaný této problematice v tiskovinách prakticky nikdy nepřesáhl rozsah 2 stránek.
"Poměrně velké množství informací zachránila pro budoucnost naštěstí jednatelka spolku Iris Berta Baslerová – opisy listin, zápisy schůzí, korespondenci, novinové výstřižky. Její dědicové uložili tyto písemnosti do Archivu města Plzně," vysvětluje zdroj informací Vobruba s tím, že další důležité informace skrýval i archiv západočeského deníku Pravda. "Stále ještě doufáme v objevení soukromých amatérských fotografií a zapůjčení propagačních snímků z této zoo, které dozajista zůstávají v mnoha rodinných archivech," konstatoval mluvčí.

Díky všem, kteří se na této knize podíleli

ředitel ZOO a BZ Jiří Trávníček, Jaroslav Vogeltanz fotograf, pracovníci Archivu města Plzně zejména Štěpánka Pflegerová a Adam Skála, Petr Mašek ze Státního oblastního archivu v Plzni, Tamara Hájková z Oddělení národopisu, Luděk Krčmář ZČM,  David Růžička z NPÚ a Anna Hostičková, Vladimír protiva, Jan Martínek, pamětníci Jiří Filípek, Stanislav Bukovský a František Holub, Václav Chaloupek, Karel Vevera, Zdeněk Veselý a Emil Vobruba (otec mluvčího ZOO). Kniha byla vydána díky  Nadaci 700 let města Plzně. Komtrem knihy se stal starosta úmo 1 Miroslav Brabec, který jejiž dvojnásobým zvířecím kmotrem v ZOO.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT