15.07.2025 18:29
15.07.2025 14:29
Sportmanie, famfrpál i miliony pro kluby. Radní Tomáš Morávek otevřeně o sportu v Plzni
15.07.2025 12:49
Parkourová legenda Jay Fox i jógový maraton. Krašovská chystá zajímavé akce
Bylinky na všechno
Ve všech možných rostlinách se nachází tisíce léčivých látek. Rostliny je vytvářejí z různých důvodů – často jako obranu před chorobami či hmyzem. Před nemocemi dovedou ochránit ale i nás!
Lidé využívají bylinky od nepaměti a právě ony daly vzniknout i mnoha lékům (například kyselina acetylsalicilová, základ acylpyrinu, se nachází ve vrbové kůře). Mnohé rostliny dokážou zabojovat na více frontách – například bylinky prospěšné při nachlazení často působí dobře i na trávení. Přesto je lze rozdělit do skupin, které Vám pomohou se základní orientací ve velmi bohatém, zeleném a hojivém království.
Při nachlazení
První pomocí jsou rostliny, jež obsahují dezinfekčně působící silice. Ty brzdí množení bakterií i virů – jejich těkavé složky se uvolňují v dýchacích cestách poté, co polknete doušek čaje. Přivonění k šálku a mírné inhalování je proto rovněž prospěšné. Ze silic bylo dosud izolováno více než tisíc různých složek, a jejich účinky jsou tedy velmi všestranné. Silně působící silice najdete například v šalvěji lékařské, která je jedničkou v potírání bolesti v krku a jako kloktadlo pomáhá i při angíně, dále v řepíku lékařském, legendární mateřídoušce obecné či v pupenech borovice lesní.
Při nadýmání
Rostlinné silice vám mohou výrazně ulevit díky tomu, že potlačují růst kvasných bakterií a zároveň uvolňují křeče hladkého svalstva. Dále prokrvují žaludeční stěnu a zlepšují tak trávení, mnohé povzbuzují i střevní peristaltiku. Jednou z nejúčinnějších bylin proti trávicím obtížím i nevolnosti je heřmánek pravý, velmi účinný a přitom mírně působící, vhodný i pro nejmenší děti. Velmi prospěšné jsou také bylinky užívané jako koření, ze kterých ale můžete připravit i klasický bylinný nálev. Patří mezi ně kmín kořenný, fenykl obecný, majoránka zahradní, bazalka pravá, saturejka zahradní, bedrník anýz nebo koriandr setý. Žaludeční činnost výrazně podporuje především řebříček obecný, máta peprná, dobromysl obecná, pelyněk pravý, smetanka lékařská, čekanka obecná, andělika lékařská či zeměžluč hořká.
Při zánětu močového měchýře
Toto velmi nepříjemné onemocnění dovede potrápit i jednorázově, ale zvláště pokud se často vrací. Kromě brusinek, jejichž výtažky můžete zakoupit i v kapslích a které močové cesty skvělým způsobem čistí (obsahují látky, jež bakteriím brání přichytit se na jejich stěnách), jsou velmi účinnou pomocí takzvané urologické směsi.
Proti depresím
Kouzelnou rostlinou dobré nálady je třezalka tečkovaná, plná slunce z rozkvetlých strání. Uklidňuje a posiluje pocuchané nervy, ale neutlumuje ani neuspává, což je výhoda při užívání přes den. Navíc podporuje metabolismus, zlepšuje trávení a má i protivirový účinek.