Časopis dTest objevil kuřata s nebezpečnými bakteriemi

10.02.2012 14:35

Nařízení unie jsou sice směrodatná, ale ne vždy se dodržují. Na to přišel časopis dTest, když testoval chlazená kuřata na salmonelu a další bakterie. Testy nedopadly dobře. Ale dobrou zprávou je, že stačí maso dobře upravit a dodržet pár podmínek přípravy, a nic se vám nestane.

Opět se s negativním nálezem hlásí časopis dTest s tím, že testoval chlazená kuřata. Test nedopadl nejlépe. Dobrou zprávou ale je, že když se s masem správně zachází a dobře se upraví, nebezpečí nákazy bakteriemi ze syrového kuřete nehrozí.

Od prosince 2011 byly v Evropské unii nastaveny limity pro vybrané druhy salmonel v syrovém drůbežím mase. Časopis dTest nakoupil 17 kuřat, kuřecích čtvrtek a stehen, aby spotřebitelé věděli, jak unijní nařízení funguje v praxi. Bakteriologické vyšetření se zaměřilo i na přítomnost bakterií, jejichž výskyt není limitován - termofilní kampylobaktery, Staphylococcus. aureus, Escherichia coli a Listeria monocytogenes.

Za závažné zjištění testu je považován zejména nález Salmonelly enteritidis ve Zlatém kuřeti z Vodňan, které nevyhovělo unijnímu nařízení. Salmonelu bakteriologické vyšetření odhalilo i v kuřeti Raciola Jehlička. Jednalo se o druh Salmonella ohio, na který se ale unijní nařízení nevztahuje. Ve všech kuřatech byly přítomny bakterie Staphylococcus aureus a Escherichia coli, v patnácti termotolerantní kampylobaktery a v osmi byla prokázána Listeria monocytogenes.

"Jakkoli se v případě Zlatého kuřete jedná o závažný nález, je třeba vědět, že po náležité kuchyňské úpravě nezpůsobí konzumace drůbežího masa onemocnění," sdělila šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. "Námi zjištěné hodnoty ostatních bakterií korespondují s obvyklými nálezy u kuřat, která jsou určena k tepelnému opracování."

Zásady práce se syrovým masem

Především už v obchodě dbejte na to, aby chlazené maso nemělo porušený obal. Zabalte ho do mikrotenového sáčku, aby případná odkapavající tekutina neinfikovala další věci v nákupu či doma v lednici. Až budete maso zpracovávat tak dbejte na to, abyste ho měli na samostatném prkénku a i během přípravy si myjte jak ruce tak prkénko i nůž.

Je třeba myslet na to, že salmonela se už při pokojové teplotě rychle množí. Mráz jí nezahubí, pouze se dočasně přestává množit.
Tepelná úprava musí být taková, aby bylo maso v celém rozsahu (maso u kosti, v hloubce svaloviny) důkladně propečeno či provařeno (uvádí se působení
teploty nad 70 °C po dobu minimáln ě 10 minut).

ilustrační foto: obrázky.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT