Chraňte se před sluncem! Víte jak na to?

13.06.2015 19:42

Ochrana před spálením může vaši kůži uchránit před vznikem smrtelného melanomu. Jak melanom rozpoznáte? Na otázky odpovídala MUDr. Barbora Divišová.

V rámci pravidelných Zdravých úterků odpovídají odborníci z Fakultní nemocnice Plzeň na zajímavá témata týkající se zdraví. Veřejnost se ptá a lékaři odpovídají. Jedním z nejožehavějších témat je v současné době vznik melanomu a právě na otázky týkající se tohoto zákeřného nádoru kůže odpovídala lékařka dermatovenerologické kliniky MUDr. Barbora Divišová.

Otázek ze strany veřejnosti zaznělo v diskuzi několik a týkaly se především příčin vzniku melanomu, ochrany před slunečním zářením, prvotního rozpoznání a náchylnosti ke vzniku maligního melanomu. „Na vzniku melanomu kůže se velkou měrou podílí expozice slunečnímu záření a to chronické a dlouhodobé, hlavně u lidí staršího věku,“ komentovala příčiny vzniku melanomu MUDr. Barbora Divišová.

Co můžeme dělat, abychom se před vznikem kožního nádoru chránili? „Krémy s ochrannými faktory je vhodné vybírat v lékárnách a ne v drogériích. Je potřeba zaměřit se na to, aby ochranný faktor pokryl i ochranu proti UVA záření. Nelze též zjednodušeně doporučit univerzální číslo ochranného faktoru pro celou populaci. Záleží na fototypu, stáří pacienta a také zda se budete pohybovat na slunci celý den nebo půjdete na odpolední procházku okolo 17 hodiny. Ale dle mého názoru je ideální faktor 30, k moři 50,“ zněla odpověď lékařky.

Padla také otázka směřovaná na populární opalování a na vliv opalování „nahoře bez“ na ženská prsa. „Opalování nedoporučuji. Je jedno, jestli nahoře nebo dole bez. Na ženská prsa ve smyslu rakoviny prsu opalování vliv nemá, má vliv jen na kůži,“ reagovala lékařka.


Jak tedy počínající melanom poznáme od ostatních pih? „Melanom od ostatních pih někdy poznáte lehce, někdy těžko. Důležité je pozorování pigmentových névů na kůži a vidět změnu v čase. Vyplácí se navštívit dermatologa a ten vám pomůže asi nejvíc. Ve většině případů melanomu existuje primární ložisko na kůži (skvrna nebo papulka různé barvy, nejčastěji tmavě hnědá) a podle tloušťky dle histologického vyšetření je možný další rozsev v podobě metastáz, které mohou vypadat jako bulky pod kůží nejčastěji v oblasti lymfatických uzlin.“ Melanom může být i smrtelný a záleží, kdy ho pacient na svém těle objeví a kdy se nádor odstraní.

Co se týče k náchylnosti k melanomu, není pravdou, že je určován národností. „Náchylnost k melanomu se neřídí národností, ale jeden z faktorů je tzv. fototyp kůže, tzn. jak kůže reaguje na oslunění. Fototypů je 6. Například zrzek s modrýma očima a pihami, který se na slunci často spálí, je fototyp I a fototyp VI je černoch ze Súdánu. Je zjištěno, že světlejší fototyp má větší riziko vzniku maligního melanomu a to hlavně po "rychlém" excesivním spálení (zčervenání a sloupání kůže). Výskyt maligního melanomu v České republice je podobný jako ve vyspělých evropských zemích,“ uvedla lékařka MUDr. Barbora Divišová.

FOTO: QAP.CZ                                                          

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT