12.12.2024 11:12
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
12.12.2024 9:49
Policie v pohotovosti. Zápas s Manchesterem budou provázet bezpečnostní opatření
Hejtman Chovanec: Odchází 34% lékařů, budeme je muset sehnat jinde
Krizový štáb, který jednal ve čtvrtek 6. ledna na Krajském úřadu v Plzni kvůli hromadným výpovědím lékařů, rozhodl, že kraj nevyužije zákon a lékařům nenařídí, aby do práce přišli. Hejtman oznámil, že nemocnice budou hledat jiné lékaře a kraj ve spolupráci se zdravotníky a pojišťovnami vytvoří krizový plán.
Od 9 hodin ráno jednal ve čtvrtek 6. ledna na Krajském úřadu v Plzni krizový štáb o situaci ohledně hromadných výpovědí lékařů. Hejtman Plzeňského kraje poté oznámil, že soukromá zdravotnická zařízení nabídla kraji i FN v Plzni pomoc. Velké problémy se ale dají čekat na neonatologii a gynekologii v FN.
"Pozvali jsme k jednání i zástupce zdravotních pojišťoven, diskuze se rozšířila na dvě témata, za prvé co bude ´Den poté´, tedy od 1. března, kdy je možné, že lékaři odejdou, a to nejen z našich zařízení, týká se to také Fakultní nemocnice v Plzni a Sušické nemocnice, kde chtějí odejít čtyři lékaři. Dalším tématem, do kterého jsme ´zabředli´ je změna systému zdravotní péče v Plzeňském kraji," uvedl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec s tím, že schůzky se zúčastnili i zástupci privátních zařízení, která nabídla svou pomoc. "Jde konkrétně o Mulačovu nemocnici, Privamed a nemocnice v Plané, z jejichž zařízení neodchází nikdo. Je třeba jim poděkovat, že mají chuť převzat část plánované operativy a porody," dodal hejtman.
"Vytvořili jsme pracovní tým, jehož vedoucím je Jiří Fojtík. S leteckou záchrankou, záchrankou Plzeňského kraje, privátními nemocnicemi, pojišťovnami aj. bude připravovat krizový scénář a metodiku. Hotový by měl být do 14 dnů, do konce ledna se chceme znovu ve stejném složení sejít a vše ´přetavit´ v jakési memorandum o spolupráci mezi krajem, fakultní nemocnicí a privátními subjekty."
Nejpalčivější oblasti jsou gynekologie a neonatologie
Jak už QAPu.cz v úterý 4. ledna sdělila ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová, největší problémy hrozí na gynekologicko-porodnickém a neonatologickém oddělení ve FN. "Neonatologii zabezpečuje pro Plzeňský kraj pouze Fakultní nemocnice. Měli jsme na jednání i zástupce záchranky a letecké záchranky, diskutovali jsme, co by se dělo s novorozenci. Nechci šířit nějakou paniku, ani si přehazovat horký brambor mezi krajem a vládou, problém je ale ten, že letecká záchranka není schopná transportu tolika novorozenců a de facto ani není kam," řekl Chovanec.
"Plukovník Mareček z Letecké záchranné služby přislíbil, že je v možnostech letecké záchranky přidat jeden vrtulník, nicméně musíme si uvědomit, že třeba v rámci neonatologie bude i toto přidání možná problém, jestliže máme měsíčně v rámci Plzeňského kraje 60 rizikových porodů a nejbližší centra jsou v Praze a Českých Budějovicích," sdělil radní PK pro oblast zdravotnictví MUDr. Václav Šimánek a dodal: "První, co uděláme, zjistíme plánované porody od března do května v našich nemocnicích, ale i po jednotlivých ambulantních gynekologických zařízeních a chceme s nimi vstoupit do jednání, zda by byly ochotny část svých porodů odrodit v našich zařízeních, kde gynekologie a porodnice ´poběží´, což jsou Rokycany a Stod, protože i to by nám v tuhle chvíli pomohlo."
Hejtman krizový stav nevyhlásí a lékařům chození do práce nařízovat nechce
"Vyslyšeli jsme volání pana ministra Hegera a posoudili jsme možnost využití zákona č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení. Pan ministr vzkázal krajům, aby se zamyslely nad situací, zda neuvyužít tento zákon a de facto nenařídily lékařům, aby do práce přišli. Byla zpracována analýza, kterou jsem zadal vedoucímu odboru krizového řízení, který vyhlášení stavu nebezpečí hejtmanem nedoporučil s tím, že vláda dosud nevyčerpala všechny možnosti urovnání sporu, například mezi ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami, s tím, že vláda může tento stav vyhlásit sama. Tam, kde jde o lidské životy, by se peníze určitě počítat neměly a my je počítat nechceme, pokud má vláda za to, že by se takový stav měl vyhlásit, měla by jej vyhlásit sama, buď plošně na celou republiku, případně v krajích, kde bude problém největší," řekl hejtman Chovanec a dodal: "Pomohou nám Mulačova nemocnice, která nabízí navýšení porodů, Privamed, který nabízí své kapacity v oblasti chirurgie. Diskuzi jsme navázali i mimo kraj, to znamená minimálně s nemocnicí ve Strakonicích, která by mohla částečně obsloužit oblast, kde sousedí naše kraje."
"Díky tomu, že nám vypomohou privátní zařízení, dojde jen k omezení plánované operativy," uvedl radní Václav Šimánek s tím, že pojišťovny jsou schopny reagovat na to, které zdravotnické zařízení pomůže, takže by tato péče měla být finančně zabezpečena.
Ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Mgr. Jiří Fojtík dodal: "Co se týče nemocnic Plzeňského kraje, nejzávažnější situace nastala v Domažlické nemocnici, kde odchází 52% lékařů, a v Klatovské nemocnici, kde odchází 40% lékařů. Zasaženy jsou prakticky všechny základní obory, míra zasažení není stejná," informoval Fojtík a vysvětlil, jak bude postupovat pracovní tým, který vede. "Ve chvíli kdy jsme k 31. prosinci 2010 znali počet výpovědí, tak jsme si stanovili v rámci Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje a jeho vnitřních personálních zdrojů akutní neodkladnou péči. I když ta čísla vypadají hrozivě, tak nepředstavuje tak obrovský objem práce nemocnice, to znamená, že je lze řešit s menším počtem personálu. Vytvořili jsme tedy jakýsi model, který počítá s tím, že by někteří lékaři byli ochotni přeject v rámci služby do jiného zdravotnického zařízení, tím bychom byli schopni akutní a neodkladnou péči zaručit i v rámci holdingu. To byla první etapa. Ve druhé jsme se na to podívali hlouběji i z pohledu dalších zdravotnických zařízení, to nás posunulo dále, v rámci soukromých zdravotnických zařízení a ambulantních specialistů lze dále navyšovat a tím pádem by došlo k odlehčení našich zdravotnických zařízení."
Tým podle Fojtíka v první fázi vydefinuje po jednotlivých ohrožených oborech spektrum akutních neodkladných výkonů, jak z hlediska jejich četnosti a spádu, tak k tomu přiřadí zdroje personální (lidé, budovy, přístroje) už v rámci holdingu, fakultní nemocnice, soukromých nemocnic i ambulantních specialistů tak, aby z toho měl maximální užitek pacient. "Z toho vznikne plán, který pan hejtman nazval Memorandum o spolupráci. Bude základním návodem pro případ, že nastane nejčernější varianta - že 1. března lékaři do zaměstnání nenastoupí, abychom byli schopni péči zabezpečit," dodal Fojtík.
Memorandum bude hotové do konce ledna, pak kraj informuje prostřednictvím médii veřejnost, kam se od 1. března obracet kvůli lékařské péči.