08.05.2025 22:27
Vzpomínková akce v Kyšicích završila oslavy osvobození na Plzeňsku
Přinášíme fotky
08.05.2025 22:27
Přinášíme fotky
08.05.2025 15:00
07.05.2025 12:00 07.05.2025 20:18
Novou JIP na hematologicko – onkologickém oddělení mají v plzeňské Fakultní nemocnici. Rekonstrukce za 20 milionů korun ohrožovala evropskou akreditaci nemocnice pro transplantace kostní dřeně. Prostředí nové JIP je barevné a nově vybavené a hlavně splňuje všechna hygienická nařízení.
Nově zrekonstruované prostory hematologicko - onkologické JIP představila Fakultní nemocnice. Prostory splňují nejpřísnější kritéria, jsou lépe vybavené a stavebně nové, celkem za 20 milionů korun. Půl milionu korun věnoval navíc ČEZ na vybavení lůžky.
Nová Jednotka intenzivní péče za 20 milionů korun má 9 lůžek pro pacienty, kteří jsou po transplantaci kostní dřeně. Právě tito pacienti musí mít speciální péči, protože jejich tělo nemá žádnou imunitu a jakýkoli vir či mykóza jim může vážně ublížit. "Těmto pacientům po alogenní transplantaci chybí bílé krvinky a my je proto musíme pečlivě chránit tzv bariérovým ošetřováním a dalším speciálním vybavením před riziky nákazy," vysvětlil speciální systém ošetřování a provozu JIP MUDr. Michal Karas. Pacienty JIPu by mohli ohrozit především příchozí lidé na JIP tedy bacily a viry zvenčí. Například speciální filtrace na pokoji pracuje tzv pod pozitivním tlakem. To znamená, že když se otevřou dveře pokoje, vzduch i s případnými viry a bakteriemi či drobnými sporami je vytlačen z pokoje. Nikoli dovnitř, jak to bývá obvyklé. "Personál musí dodržovat bariérové ošetřování, ochranné pomůcky, desinfekce. Pak se musí pravidelně samozřejmě uklízet. Je zde mnoho dalších faktorů," vysvětluje Karas.
Pacienti po transplantaci jsou nejvíce ohroženi nejdéle měsíc po transplantaci a proto je na JIPu takový přísný režim. Vstup je sem pouze s návleky v plášti a s rouškou. Pacienti tady mají také speciální dietní režim. Každý z nich má svůj pokoj s WC a koupelnou. Nemohou být nikdy dva pacienti na pokoji. Proč? Jednoduše kvůli nákaze. "Každý člověk má ve svém těle mnoho bakterií, které mu běžně nic neudělají. V období po transplantaci ale mohou tyto bakterie zaútočit a propukne nemoc, například zápal plic," vysvětluje Karas. A proto by mohlo dojít k nákaze pacienta, který před tím nemoc v sobě neměl. "A to ho mohlo ohrozit na životě," dodává Michal Karas.
Nové prostory JIP prošly hlavně stavebními úpravami, protože před rekonstrukcí zde bylo několik pokojů různě velkých a nebyly zde speciální filtrace apod. Nyní jsou všechny pokoje stejné, dva z nich mají dokonce bezbariérový přístup. Je zde také ambulance pro vstupní vyšetření a odběry kostní dřeně. Pak také pěkná recepce, kde je i monitor pro sledování pacientů. Každý pokoj má totiž kamerový systém. "Kamery jsou pro nás i pacienty opravdu výhodné. Můžeme monitorem sledovat všechny pacienty aniž bychom museli chodit na pokoj a rušit pacienta. Ušetříme tím také ochranné prostředky před vstupem na pokoj. S pacientem můžeme komunikačním zařízením také mluvit," pochvalovala si staniční sestra Jana Škardová. Podle ní jsou výhodou také nové posuvné dveře. "Odpadá věčné sahání na kliky například," upozornila sestra. Každý monitor pacienta je napojen na centrálu a jeho hodnoty tak můžou sestry sledovat práce z recepce.
V nových prostorách nechybí ani kuchyňka, kde se připravují jídla pro pacienty ve speciálních podmínkách a také úklidová místnost, kde se zapisují například teploty v lednici apod.
Nechybí tady ani rotoped. Po transplantaci při delším pobytu na lůžku totiž ochabuje svalstvo a pacienti tak mají šanci rehabilitovat na rotopedu.
Celý prostor JIP je oranžově laděný, čiší z něj novota. Kapacitu má 9 lůžek. Ročně tady projde 100 pacientů transplantací tzn týdně dva.
První transplantací byla v roce 1991 slečna Jana z Rokycan, které bylo tehdy 23 let. Měla vhodnou dárkyni, sestru, ale nikdo u nás jí transplantovat nechtěl. Až primář hematoonkologie MUDr. Vladimír Koza se jí ujal. Jana byla první pacientkou, která díky zásahu lékařů v Plzni přežila. Všem lékařům, sestrám i ostatnímu personálu hematoonkologie patří velký dík za mnoho zachráněných životů. Práce zde je velmi náročná, lidé potřebují opravdu speciální péči a přístup.
Plzeňská Fakultní nemocnice je jedinou v ČR, která má přísně udělovanou, evropskou akreditaci JACIE. Tu udělují nezávislí odborníci z celé Evropy, kteří si dokonce přijedou na asi tři dny zkontrolovat oddělení, zda skutečně podklady pro akreditaci odpovídají realitě. A Plzeň prošla a jako jediná z východních zemí Evropy akreditaci JACIE má.