12.12.2024 18:57
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
Jak je dobré míti zdravou obuv…
Situace na trhu v ČR ohledně dětské obuvi, ve vztahu k její kvalitě – včetně a zejména zdravotní nezávadnosti - je vážná. Dokladují to zjištění ortopedů, která poukazují na neutěšený zdravotní stav nohou dětí a mládeže.
Zjištění ortopedů poukazují na neutěšený zdravotní stav nohou dětí a mládeže v České republice, přičemž nevhodná konstrukce obuvi je podstatným aspektem, byť ne příčinou jedinou.
Tématu proto věnovaly a věnují pozornost některé subjekty zapojené do činnosti Odborné sekce pro kvalitu v ochraně spotřebitele fungující při Radě kvality ČR. Sekce vnímá téma zdravotní nezávadnosti dětské obuvi jako prioritu, o které se zavázala informovat členy Rady kvality ČR s návrhem případných opatření pro další řešení.
"Tuto neutěšenou situaci lze v krátkosti vyjádřit odkazem na vybrané statistické údaje z provedených studií, 99 % dětí se rodí se zdravýma nohama. Do první třídy přijdou děti, které mají ve 30 procentech vady nohou. Skutečné následky těchto vad a deformací se mohou v plné síle projevit až v dospělosti," říká Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů.
Sdružení českých spotřebitelů se tématu věnuje dlouhodobě. Spolupracovalo a spolupracuje s řadou zainteresovaných subjektů a stran, včetně Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, České obuvnické a kožedělné asociace, dosavadní europoslankyně Dr. Roithové, ANEC a dalšími. V rámci našich iniciativ se zaměřujeme např. na podporu dobrovolné certifikace.
V návaznosti na zmíněnou spolupráci a zkušenosti a v rámci projektu na podporu zapojení spotřebitelů do standardizace SČS aktualizovalo situační analýzu k tématu zdravotní dětské obuvi.
"Vyjímáme z ní dle našeho názoru podstatný závěr, že legislativa o obecné bezpečnosti výrobků není dosud plně a dostatečně využita pro skutečně účinné zajištění uvádění bezpečných výrobků - dětské obuvi na trh. Zejména postrádáme existenci komplexní evropské technické normy, která by formulovala jednotné základní požadavky na konstrukci obuvi společné pro Evropu. Taková norma by výrazně usnadnila aplikaci obecné bezpečnosti a funkci dozoru nad trhem," doplnil Dupal.
Na základě zkušeností získaných z realizace výše uvedených výstupů a spolupráce SČS projednalo v nedávné minulosti se státními orgány a zainteresovanými stranami postup k řešení, přičemž základními cíli je podporovat záměr zavést komplexní normativní dokument ve formě technické normy, který by pokrýval věkové kategorie do 15 let věku dítěte a vyzvat ministerstva a další zainteresované strany k přijetí takových opatření, aby ČR v příslušných orgánech EU iniciovala a podporovala toto řešení.